Բաքվի կողմից գերեվարված լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանի կյանքը մազից է կախված. կինն ահազանգում է
2020 թ. 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից գերեվարած լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանը առողջական լուրջ խնդիրներ ունի. «Արևելք»-ին ասել է Վիգենի կինը՝ Լինտա Իւլճէքեանը։
«Վիգենի կյանքը մազից է կախված։ Վիգենի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է։ Վերջին շրջանում հազվադեպ ենք կապնում Վիգենի հետ, և այդ ընթացքում պարզ է դառնում, որ առողջական լուրջ խնդիրներ ունի, և հարկավոր է վայրկյան առաջ ազատել նրան Բաքվի բանտից», - ասել է նա։
Լինտա Իւլճէքեանը նշել է, որ Վիգենի ազատության համար քայլեր արվում են, բայց  չի ուզել մանրամասներ հայտնել։ Նա հույս է հայտնել, որ իր խոսքը կհասնի Հայաստանի, Սփյուռքի հասարակություններին, որոնք էլ քայլեր կանեն Վիգենի կյանքը փրկելու համար։
Հիշեցնենք, որ լիբանանահայեր Մարալ Նաջարյանը ու Վիգեն Էուլջեքյանը իրերի հետևից Բերձոր էին մեկնել եռակողմ հայտարարության ստորագրման հենց հաջորդ օրը՝ 2020 թ.նոյեմբերի 11-ին ու գերեվարվել էին։
Օրեր անց Վիգեն Էուլջեքյանին, որ տաքսու վարորդ էր ու Շուշիում էր հաստատվել, Ադրբեջանը ներկայացրել էր որպես 2500 դոլարի դիմաց կռվող վարձկան, նրան 5 մեղադրանք էր առաջադրվել, դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման:

Жизнь Вигена Эулджекяна, армянина из Ливана, взятого в плен Баку, висит на волоске: жена бьет тревогу
13/11/2023 16:13
После 44-дневной войны 2020 года у взятого в плен Азербайджаном армянина из Ливана Вигена Эулджекяна возникли серьезные проблемы со здоровьем. Об этом "Аревелк" сообщила жена Вигена Линта Иулчекян.
«Жизнь Вигена висит на волоске. Здоровье Вигена резко ухудшилось. В последнее время мы редко контактировали с Вигеном, и за это время стало ясно, что у него серьезные проблемы со здоровьем, и его как можно быстрее необходимо освободить из тюрьмы в Баку", - сказала она.
Линта Иулчекян отметила, что предпринимаются шаги для освобождения Вигена, но не пожелала сообщить подробности. Она выразила надежду, что ее слова дойдут до общественности в Армении и Диаспоре, которые предпримут шаги для спасения жизни Вигена.