Հայաստանում գրանցվել է ժողովրդավարության մակարդակի էական աճ. Սիմա Շահ
Ստոկհոլմում գործող Ընտրական աջակցության և ժողովրդավարության միջազգային ինստիտուտի ժողովրդավարական գործընթացների գնահատման ղեկավար Սիմա Շահը հայտարարել է, որ ժողովրդավարության  էական աճի նոր էպիկենտրոններ են ի հայտ եկել Եվրոպայում. և այդ առումով կարելի է առանձնացնել Մոլդովան, Հայաստանը և Սլովենիան, որտեղ առաջընթացն ու զարգացումները կրում են դինամիկ բնույթ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սիմա Շահը նման տեսակետ է հայտնել «Եվրոնյուզ»-ին տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Հայաստանը դասվում է այն երկրների շարքին, որոնցում գրանցվել է ժողովրդավարության մակարդակի էական աճ։
«Մասնավորապես, խոսքի ազատության իրավունքի կիրարկման տեսանկյունից ամբողջ աշխարհում նկատվում է անկում, մինչդեռ Հայաստանում, Մոլդովայում և Սլովենիայում այդ առումով գրանցվել է զգալի աճ։ Սլովենիայում նույնիսկ անցկացվեց հանրաքվե այն բարեփոխումների վերաբերյալ, որոնք նպաստում են հանրային հեռարձակման անկախությանը, ինչը մեծ հաղթանակ է տեղի ԶԼՄ-ների համար։ Մոլդովայում ստեղծվել է նոր դատարան, որի գործունեության տիրույթում բացարձակապես կոռուպցիոն գործերի քննումն է, և որի աշխատանքը նպաստում է այդ երկրում կոռուպցիայի մակարդակի նվազմանը»,- ասել է Սիմա Շահը։
Նրա կարծիքով՝ պետք է կենտրոնանալ այն ինստիտուտների գործունեության վրա, որոնք աջակցում են ժողովրդավարական գործընթացներին, առավել ևս, որ աշխարհում տեղի են ունենում ժողովրդավարական ընտրություններ, գործում են էֆեկտիվ խորհրդարաններ, ապահովվում է հասանելիությունն արդարադատությանը։
Ըստ նրա՝ պետք է սևեռուն ուշադրություն դարձնել գործընթացների թափանցիկությանը և օրենսդրությունների հզորացմանը, ինչպես նաև այն միջավայրերին, որոնցում կիրարկվում են այդ օրենսդրությունները։

Сима Шах: в Армении зафиксирован существенный рост уровня демократии
Сима Шах, руководитель отдела оценки демократических процессов в Международном институте демократии и содействия выборам Стокгольма, заявила, что в Европе возникли новые эпицентры значительного роста демократии, и в этом смысле можно выделить Молдову, Армению и Словению, где прогресс и развитие довольно динамичны.
Как передает «Арменпресс», такую ​​точку зрения Сима Шах высказала в интервью Евроньюс.
Она отметила, что Армения входит в число стран, в которых зарегистрирован значительный рост уровня демократии.
«В частности, с точки зрения реализации права на свободу слова во всем мире наблюдается спад, тогда как в Армении, Молдове и Словении в этом отношении наблюдается значительный рост. Словения даже провела референдум по реформам, способствующим независимости общественного телерадиовещания, что стало крупной победой местных СМИ. В Молдове создан новый суд, сферой деятельности которого является расследование коррупционных дел, и работа которого способствует снижению уровня коррупции в этой стране», - заявила Сима Шах.
По ее мнению, необходимо сосредоточить внимание на деятельности тех институтов, которые поддерживают демократические процессы, тем более, что в мире проводятся демократические выборы, функционируют эффективные парламенты и обеспечен доступ к правосудию. Необходимо обратить пристальное внимание на прозрачность процессов и усиление законодательства, а также среды, в которой эти законодательства реализуются.