«Պատրաստվում ենք Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական երկխոսության մեկնարկին»․ Միրզոյանը՝ Լոնդոնում ՀՀ դեսպանության նոր շենքի բացման արարողությանը
13/11/2023 20:11
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի` Միացյալ Թագավորություն պաշտոնական այցի շրջանակներում նոյեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանության նոր շենքի պաշտոնական բացման արարողությունը, որին ՄԹ կառավարության անունից մասնակցել է գործարարության և առևտրի պետնախարար Թիմըթի Մինտոն, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Միացյալ Թագավորության գործարարության և առևտրի պետնախարար Թիմըթի Մինտոն հանդես են եկել ողջույնի և շնորհավորական խոսքով։ Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև Արքունիքի ավագ անգամ, ՄԹ արքունիքի և դիվանագիտական կորպուսի միջև կապերի մարշալ Ալիստր Հարիսոնը, դիվանագիտական կորպուսի փոխմարշալ Վիկտորյա Բասբին, Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի հայոց թեմի առաջնորդ, գերաշնորհ Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, ինչպես նաև ՄԹ արտաքին, համագործակցության և զարգացման նախարարության ներկայացուցիչներ։
Ստորև՝ Արարատ Միրզոյանի խոսքը․
«Ձերդ գերազանցություն նախարար Մինտո,
Գերաշնորհ հայր,
Հարգելի հյուրեր,
Մեծ հաճույքով և խորին պատվի զգացումով մենք այսօր հավաքվել ենք այստեղ՝ նշելու Լոնդոնում Հայաստանի Հանրապետության նոր դեսպանության բացումը։ Այս դեսպանությունը հանդիսանում է բարեկամության և համագործակցության փարոս մեր ժողովուրդների միջև, և այս շենքը կամուրջ է, որը կապում է ոչ միայն մեր կառավարություններին, այլև մեր տնտեսությունները, մեր մշակույթները և մեր ժողովուրդներին: Այսօր ժապավենը կտրելիս մենք ոչ միայն շենքի բացումն ենք ազդարարում, այլ նոր հիմք ենք դնում մեր հարաբերությունների խորացման համար։ Մենք վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ խորացնելու մեր քաղաքական երկխոսությունը, մեր տնտեսական և մշակութային կապերը: Բայց նաև հետաքրքիր զուգադիպությամբ բացման այս արարողությունից անմիջապես հետո մենք պատրաստվում ենք մեր հարաբերությունների նոր մակարդակի՝ Հայաստանի Հանրապետության և Միացյալ Թագավորության միջև ռազմավարական երկխոսության մեկնարկին:
Սիրելի հյուրեր,
Ուրախ եմ այսօր ձեզ հետ կիսել այս պատմական պահը Լոնդոնի սրտում գտնվող այս պատմական շենքում: Շնորհակալություն այս պատմական պահի մի մասնիկը լինելու համար»:
Ներկաները նաև գրառում են կատարել դեսպանության պատվո հյուրերի մատյանում, որտեղ Արարատ Միրզոյանը մասնավորապես նշել է․ «Շուրջ երեք տասնամյակ Հայաստանը և Միացյալ Թագավորությունը ջանքեր են գործադրել երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ: Համոզված եմ, որ ՀՀ նոր դեսպանությունը հնարավորություն կտա գալիք տասնամյակների ընթացքում խորացնել առկա հիմքերը` բացահայտելով նոր հեռանկարներ, դիմագրավելով ժամանակակից մարտահրավերներին և սպառնալիքներին։
Լոնդոնի սրտում գտնվող այս շենքում ՀՀ դեսպանության տեղակայումն ի ցույց է դնում մեր պատրաստակամությունը խորացնելու և նոր թափ հաղորդելու հայ-բրիտանական հարաբերություններին` ի շահ մեր երկու ժողովուրդների»։

«Мы готовимся к началу стратегического диалога между Арменией и Великобританией»: Мирзоян на церемонии открытия нового здания посольства Армении в Лондоне
14/11/2023 10:06
В рамках официального визита министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в Великобританию 13 ноября состоялась официальная церемония открытия нового здания посольства Армении в Великобритании, на которой от имени правительства Великобритании присутствовал государственный министр бизнеса и торговли Тимоти Минто, сообщили в МИД Армении.
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и государственный министр бизнеса и торговли Соединенного Королевства Тимити Минто выступили с приветственной речью. На мероприятии присутствовали также старший представитель двора, маршал связей между двором и дипломатическим корпусом Великобритании Алистр Харрисон, вице-маршал дипломатического корпуса Виктория Басби, предстоятель армянской епархии Великобритании и Ирландии, Его Преосвященство Епископ Оваким Манукян, а также представители Министерства иностранных дел, сотрудничества и развития Великобритании.
«Это посольство является маяком дружбы и сотрудничества между нашими народами, и это здание является мостом, соединяющим не только наши правительства, но и нашу экономику, нашу культуру и наши народы. Сегодня, перерезая ленту, мы не только объявляем об открытии здания, но и закладываем новую основу для углубления наших отношений. Мы подтверждаем нашу приверженность углублению нашего политического диалога, наших экономических и культурных связей. Сразу после этой церемонии открытия мы готовимся к началу стратегического диалога между Республикой Армения и Соединенным Королевством на новом уровне наших отношений», - заявил Мирзоян.
Присутствующие также сделали запись в книге почетных гостей посольства, где Арарат Мирзоян, в частности, отметил: «Почти три десятилетия Армения и Соединенное Королевство прилагали усилия в направлении развития двусторонних отношений. Убежден, что новое посольство Армении предоставит возможность углубить существующие основы в ближайшие десятилетия, открывая новые перспективы, противостоя современным вызовам и угрозам. Размещение посольства Армении в этом здании, расположенном в самом сердце Лондона, демонстрирует нашу готовность углублять и придать новый импульс армяно-британским отношениям на благо наших двух народов».