«Նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ» թեզը փոխարինվել է «Նոր փաստաթուղթ՝ նոր կորուստներ» կարգախոսով. Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
14/11/2023 16:55
Ադրբեջանը կենտրոնացել է Հայաստանի դեմ տարածքային հավակնությունների իրացման վրա, այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի առաջնային պահանջը հայտնի ութ գյուղերի՝ անկլավների հանձնումն է։
«ՀՀ իշխանությունների՝ այդ գյուղերի հանձնման պատրաստակամության պայմաններում Ադրբեջանն այդ հարցը ոչ թե փորձում է քննարկել սահմանների դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի շրջանակներում, այլ՝ ուղիղ տարածքային պահանջ է ներկայացնում»,- ասաց Աբրահամյանը։
Պատգամավորը նշեց, որ Ադրբեջանի՝ Հայաստանի գլխին իջեցրած օրակարգի պայմաններում Ադրբեջանը նպատակ ունի սահմանի ճշգրտման թեման դուրս բերել ՀՀ այն տարածքներ, որոնք օկուպացրել են 44-օրյա պատերազմից հետո ՀՀ դեմ իրականացրած ագրեսիայի հետևանքով՝ Ջերմուկ, Ներքին Հանդ, Տեղ, Իշխանասար, Սև լիճ, Կուտական և այլն։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարն ասաց, թե այն, ինչ Հայաստանի իշխանությունն անվանում է խաղաղության պայմանագիր, ոչ թե խաղաղության, այլ՝ Հայաստանին դեմ տարվող նոր տարածքային պահանջների մասին փաստաթուղթ է։
««Նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ» թեզը փոխարինվել է «Նոր փաստաթուղթ՝ նոր կորուստներ» կարգախոսով»,- հավելեց նա։

Тигран Абрамян: Тезис «Новая война, новые территории» заменен лозунгом «Новый документ, новые потери» (Видео)
14/11/2023 17:32
Азербайджан сосредоточился на реализации своих территориальных претензий против Армении, об этом в Национальном Собрании заявил секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян.
По его словам, основным требованием Азербайджана является передача восьми известных сел, анклавов.
"Азербайджан не пытается обсуждать этот вопрос в рамках делимитации и демаркации границ, а предъявляет прямые территориальные претензии", - сказал Абрамян, - "в условиях готовности властей РА передать эти села".
Депутат отметил, что согласно условиям повестки дня, представленной Азербайджаном Армении, Азербайджан стремится довести вопрос урегулирования границ до территорий, оккупированных им и в результате агрессии против Армении после 44-дневной войны: Джермук, Неркин Ханд, Тех, Ишханасар, Сев лич, Кутакан и другие.
Секретарь фракции "Честь имею" заявил, что то, что правительство Армении называет мирным соглашением, является не мирным документом, а документом о новых территориальных требованиях к Армении.
"Тезис "Новая война, новые территории" заменен лозунгом "Новый документ - новые потери"", - добавил он.