Վերաքննիչ դատարանն արձանագրել է՝ Գրիգորի Խաչատուրովին անհիմն են մեղադրում, սակայն նա պետք է մնա կալանքի տակ, քանի որ «այդպես է պետք»․ Փաստաբան
14/11/2023 17:17
Փաստաբան Միհրան Պողոսյանը գրել է․
«Դատական համակարգի պերճանքն ու թշվառությունը...
2 օր առաջ ստացել ենք Գրիգորի Խաչատուրովին կալանքի տակ պահելու 15.05.2023թ-ի որոշման դեմ ներկայացված բողոքի կապակցությամբ ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի 20.09.2023թ-ին կայացված որոշումը (այո, այո դուք չեք սխալվում, բողոքը ներկայացվել է մայիսին, որոշումը կայացվել է սեպտեմբերի 20-ին, իսկ պաշտպանության կողմին է տրամադրվել նոյեմբերին, ինչով կրկին անգամ խախտվել է Խաչատուրովի արդյունավետ դատական պաշտպանության իրավունքը) ...
Եթե կարճ ամփոփենք Վերաքննիչ դատարանի որոշումը, ապա վերջինս արձանագրել է, որ Խաչատուրովին անհիմն են մեղադրում «փողերի լվացման» մեջ, սակայն նա պետք է մնա կալանքի տակ, քանի որ «այդպես է պետք» (հետաքրքիր է՝ ու՞մ է պետք կամ կարող եք լրացնել սեփական դատողություններով)։
Չորեքշաբթի օրը՝ 15.11.2023թ-ին, ժամը 15։00-ին ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանում շարունակվելու է Գրիգորի Խաչատուրովի «գործի» քննությունը, և անպայման քննարկման առարկա է դարձվելու առանց «հանցանք կատարած լինելու հիմնավոր կասկածի» կալանքի տակ գտնվելու իրավաչափության հարցը...
Հ. Գ. Արդեն 4 օր է, ինչ ՀՀ հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանում է գտնվում 04.10.2023թ-ի որոշման դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքը, սակայն ՀՀ դատական դեպարտամենտի տելեգրամյան օպերատիվ ալիքը չի հայտնում գործի չմակագրման պատճառները (դե երևի կրկին այդպես է պետք...)»։

Адвокат: Апелляционный суд установил, что Григорию Хачатурову предъявлено необоснованное обвинение, но он должен оставаться под стражей, потому что "так и должно быть"
14/11/2023 18:31
Адвокат Мигран Погосян написал:
«Блеск и никчемность судебной системы...
2 дня назад мы получили решение Апелляционного антикоррупционного суда Арменмм от 20 сентября 2023 года по жалобе, поданной на решение от 15.05.2023 о задержании Григория Хачатурова (да, да, вы не иошиблись, жалоба была подана в мае, решение было вынесено 20 сентября и передано защите в ноябре, что в очередной раз нарушило право Хачатурова на эффективную судебную защиту своих прав)...
Если кратко обобщать решение апелляционного суда, то последний зафиксировал, что Хачатуров несправедливо обвинен в "отмывании денег", но он должен оставаться под стражей, потому что "так и должно быть" (интересно, кому нужно или можете дополнить своими собственными суждениями).
В среду, 15.11.2023 г., в 15:00 в Антикоррупционном суде Армении продолжится рассмотрение "дела" Григория Хачатурова и будет вопрос о законности задержания без «обоснованного подозрения в совершении преступления» обязательно станет предметом обсуждения...
П.С.: Уже 4 дня, как апелляционная жалоба на решение от 10.04.2023 г. находится на рассмотрении в Антикоррупционном апелляционном суде Армении, однако оперативный Telegram-канал Судебного департамента Армении не сообщает о причинах отказа в регистрации дела (ну, возможно, снова так должно быть...)".