Ադրբեջանի աղմուկը ՀՀ ռազմական մատակարարումների մասով բացի խոչընդոտներ ստեղծելուց, նպատակ ունի քողարկել Ադրբեջանի ակտիվ վերազինումները
14/11/2023 10:20
Ադրբեջանը Հայաստանի ռազմական մատակարարումների դեմ մեծ արշավ տանելուն զուգահեռ շարունակում է զինվել: Այդ մասին գրում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Զինված ուժերի բարեփոխումների առաջնահերթությունների շրջանակներում, մեծ ուշադրություն է կենտրոնացնում ՆԱՏՕ-ի կազմում գործող թուրքական բանակի մոդելին և գնում այդ ուղղությամբ:
Վերջին տարիներին անընդհատ մեծացվող հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներից բացի «Կոմանդո» տիպի զորատեսակն է զարգացնում, որն ամբողջովին վերցված է թուրքական զինուժից:
Մեծ թվով զորամասեր վերակազմավորվել են և բավականին մեծ շեշտ է դրվում զորքերի նոր մարտավարական փոփոխությունների, անհատական պաշտպանական միջոցների և նոր տեխնոլոգիաների զարգացմանը:
Թուրքական բանակի հետ ներդաշնակ գործելուն զուգահեռ, մեծ ուշադրություն է հատկացվում զորքերի կառավարման հարցին, հատկապես, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և հետո դրանք համատեղ են իրականացվում:
Ադրբեջանի նախաձեռնած աղմուկը Հայաստանի ռազմական մատակարարումների մասով բացի խոչընդոտներ ստեղծելուց, նպատակ ունի քողարկել Ադրբեջանի ակտիվ վերազինումները և այս պայմաններում նույնիսկ կարևոր էլ չէ, թե ի՞նչ է գնվել կամ ի՞նչ ծավալով», - նշել է նա:
Պատգամավորն ընդգծում է՝ Ադրբեջանը տարածաշրջանային խաղաղության միակ ու գլխավոր սպառնալիքն է, որը շարունակում է իր ապակառուցողական քաղաքական կուրսը:

Помимо создания препятствий, поднятый Азербайджаном шум относительно военных поставок в Армению направлен на прикрытие активного перевооружения самого Азербайджана
14/11/2023 11:04
Азербайджан продолжает вооружаться, одновременно ведя крупную кампанию против военных поставок Армении. Об этом пишет депутат НС Тигран Абрамян.
«В рамках приоритетов реформирования вооруженных сил большое внимание уделяется модели действующей в составе НАТО турецкой армии и двигается в этом направлении.
В последние годы, помимо постоянно растущих подразделений специального назначения, Азербайджан акцент ставит на развитие воинского подразделения типа «Коммандос», полностью заимствованного у турецких вооруженных сил.
Большое количество воинских частей реорганизовано и достаточно большой упор делается на разработку новых тактических изменений, средств индивидуальной защиты и новых технологий.
Большое внимание уделяется также вопросу управления войсками, тем более что во время и после 44-дневной войны они осуществляются совместно.
Помимо создания препятствий, поднятый Азербайджаном шум относительно военных поставок в Армению направлен на прикрытие активного перевооружения самого Азербайджана.
Депутат подчеркивает, что Азербайджан является единственной и главной угрозой региональному миру, который продолжает свой деструктивный политический курс», – написал отметил депутат.