Լևոն Քոչարյանը ՆԳ նախարարին խնդրեց օրիգինալ լինել և նախկինում եղած վատ երևույթները մեջբերելով՝ չարդարացնել ոստիկանների սուտ ցուցմունքները (Տեսանյութ)
15/11/2023 17:25
ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի հարցն ուղղված էր Ներքին գործերի նախարարին և վերաբերում էր «ոստիկանության վայրագություններին», երբ մարդկանց ուղղակի ծեծում են տեսախցիկների առջև, այնուհետև սուտ ցուցմուքն են տալիս, դատարանն էլ կալանք է տալիս, սակայն ի վերջո գործը կարճվում է։
«Ոստիկանները սուտ ցուցմունք են տալիս, դա չեմ կարծում՝ առանց վերադասի ու հրահանգի լինի»,-ասաց Լևոն Քեչարյանը և հավելեց, որ իր դեմ հարուցված գործը նույն շարքից է։
«Երկար տարիներ աշխատել եմ ոստիկանությունում, 20 տարի ծառայել եմ, այս ամբիոնից օֆիցիալ կարող եմ հայտարարել, որ ոստիկանությունը երբեք նման գրագետ, համբերատար չի ծառայել, ինչպես ծառայում է հենց հիմա։ Թույլ չենք տա՝ որևէ մեկը փորձի այս երկրում այն արարքը կատարի, որը եղել է նախկինում»,-արձագանքեց ՆԳ նախարար Վահե Ղարայանը։
Ի պատասխան՝ Լևոն Քոչարյանը հայտարարեց, որ լավ կլիներ, եթե ՆԳ նախարարը մի քիչ օրիգինալ լիներ․ «Խնդրում եմ, փորձեք մի քիչ օրիգինալ լինել՝ նախկին, ներկա․․․այս ամենից մարդիկ հոգնել են։ Հասկանում եմ՝ քաղաքական «կոզր» է նախկինում եղած իրականում վատ երևույթները մեջբերելով՝ արդարացնել այս ամենը»։
Վահե Ղազարյանը պնդեց, որ մարդկանց ուղղորդելու երևույթ չկա և չի էլ կարող լինել։ « 2022թ-ից   ամենօրյա միտինգներ են եղել։ Երևանում ոչ մի անգամ փշալար չի փռվել, ոչ մեկի քթից արյուն չի եկել»,-ասաց նա։ Դահլիճում նստած ընդդիմադիր պատգամավորները հիշեցրեցին  Գեղամ Մանուկյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպը, երբ ոստիկաները ուժ էին կիրառել։
Ղազարյանը նշեց, որ գործն իր անմիջական հսկողության տակ է։«Նախնականով՝ դա պատահականություն է եղել և եղել է ցուցարարների կողմից»,-պնդեց նա։

Левон Кочарян попросил министра внутренних дел быть оригинальным и не оправдывать ложные показания полицейских, ссылаясь на предыдущие плохие события (Видео)
15/11/2023 17:51
Депутат от фракции "Армения" Левон Кочарян в ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство обратился к министру внутренних дел и коснулся "зверств полиции", когда людей избивают прямо перед камерами, а затем они дают ложные показания, суд выносит решение о задержании, но в итоге дело закрывают.
"Полицейские дает ложные показания, я не думаю, что это происходит без ведома и указаний начальства", - сказал Левон Кечарян и добавил, что дело против него из той же серии.
"Я проработал в полиции много лет, прослужил 20 лет, могу с этой трибуны официально заявить, что полиция еще никогда не служила так грамотно и терпеливо, как сейчас. Мы не позволим никому в этой стране попытаться совершить то, что происходило ранее", - ответил министр внутренних дел Ваге Казарян.
В ответ Левон Кочарян заявил, что было бы хорошо, если бы министр внутренних дел был немного оригинальнее. «Пожалуйста, постарайтесь быть немного оригинальными: прежние, нынешние... люди устали от всего этого. Я понимаю, что оправдание всего этого цитированием действительно плохих явлений, произошедших в прошлом, является политическим «козырем».
Ваге Казарян заявил, что подобного явления: управления людьми нет и быть не может. «С 2022 года митинги проходят ежедневно. В Ереване никогда не прокладывали колючую проволоку, ни у кого не был разбит нос", - сказал он. Сидевшие в зале депутаты от оппозиции напомнили инцидент, произошедший с Гегамом Манукяном, когда полиция применила силу.
Казарян отметил, что дело находится на его непосредственном контроле. "Предварительно это было случайностью, и это сделали протестующие", - заявил он.