Չգնալ ՀԱՊԿ-ի միջոցառումներին՝ նշանակում է ևս մեկ վտանգի տակ դնել մեր տարածաշրջանը և ՀՀ-ի անվտանգությունը. Սեյրան Օհանյան
15/11/2023 11:56
Այս իշխանությունների համար գոնե արտաքին քաղաքականության ոլորտում խոսքը գործին չի համապատասխանում, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանն՝ արձագանքելով ՀԱՊԿ նիստին Նիկոլ Փաշինյանի չմասնակցելու փաստին։
«ՀԱՊԿ-ն այն կազմակերպությունն է, որի ձևավորման ակունքներում կանգնած է նաև ՀՀ-ն։ Պարզ է, որ հարաբերությունների մեջ կան խնդիրներ, պարզ է, որ այնքան էլ դյուրին չի եղել այն ամբողջ ճանապարհը, որ ձևավորել է ՀԱՊԿ-ը, բայց ստեղծվել է պայմանագրաիրավագրային մի ամբողջ փաթեթ, և մանավանդ ռազմական բաղադրիչի մեջ ՀՀ-ն մեծ ներգրավվածություն է ունեցել։ Այս պարագայում, երբ Հայաստանն ու Արցախը գտնվում են բարդ ռազմաքաղաքական իրավիճակում, և սպառնալիքները խորանում են, չգնալ ՀԱՊԿ-ի միջոցառումներին, նշանակում է ևս մեկ վտանգի տակ դնել մեր տարածաշրջանը և ՀՀ-ի անվտանգությունը», - ասաց Սեյրան Օհանյանը։
Նա նշեց, թե ՀԱՊԿ-ի հետ հարաբերությունների վատթարացումը շատ դեպքերում կախված է եղել նաև Հայաստանի իշխանություններից։
«Բոլոր այն կառույցներում, որտեղ ՀՀ-ն մասնակցություն ունի, պետք է գնալ և մասնակցել։ Եվ եթե խնդիրներ կան դաշինքի անդամների կամ հարևանների հետ, ապա այդ հարցերը պետք է բարձրաձայնել այն հարթակներում, որտեղ միջոցառումներ են իրականացվում», - նշեց Օհանյանը։
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Փաշինյանը Բելառուսի նախագահին տեղեկացրել է, որ չի կարողանա մասնակցել նիստին և հույս է հայտնել, որ ՀԱՊԿ գործընկերներն ըմբռնումով կվերաբերվեն այդ որոշմանը:

Сейран Оганян: Не поехать на мероприятия ОДКБ – значит подвергнуть наш регион и безопасность Армении очередной опасности
15/11/2023 12:38
Для этих властей, по крайней мере в области внешней политики, слова не соответствуют делу, заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании руководитель фракции "Армения" Сейран Оганян, отреагировав на то, что Никол Пашинян не принимает участие на сессии ОДКБ.
«ОДКБ – это организация, у истоков формирования которой стоит также Республика Армения. Понятно, что в отношениях есть проблемы, понятно, что весь путь формирования ОДКБ был не таким простым, но был создан целый пакет договоров и законодательства, и особенно в военной составляющей Республика Армения была активно задействована. В данном случае, когда Армения и Арцах находятся в сложной военно-политической ситуации, а угрозы углубляются, не поехать на мероприятия ОДКБ означает подвергнуть наш регион и безопасность Армении еще одной опасности", - сказал Сейран Оганян.
Он отметил, что ухудшение отношений с ОДКБ во многом зависит и от властей Армении.
«Во всех структурах, в которых Армения состоит, надо поехать и  участвовать. А если есть проблемы с членами альянса или соседями, то эти вопросы должны подниматься на площадках, где проводятся мероприятия", - сказал Оганян.
Напомним, премьер-министр Пашинян проинформировал президента Беларуси, что не сможет принять участие в заседании, и выразил надежду, что партнеры по ОДКБ отнесутся к этому решению с пониманием.