«Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն»-ը կոչ է անում ազատ արձակել Վիգեն Էուլջեքյանին և մյուս գերիներին
«Միջազգային քրիստոնեական համերաշխություն» (CSI) իրավապաշտպան կազմակերպությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ պահանջելով Ադրբեջանից ազատ արձակել գերության մեջ պահվող լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանին։
Կազմակերպությունը X-ի իր միկրոբլոգում, մասնավորապես, գրել է. «2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Ադրբեջանը առևանգել է լիբանանահայ Վիկեն Էուլջեքյանին, երբ նա ճանապարհորդում էր Լեռնային Ղարաբաղում՝ Արցախում։
2021 թվականի հունիսին՝ կեղծ դատավարությամբ, որտեղ նա իրավունք չուներ օգտվելու փաստաբանից, դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման: Այժմ Բաքվի բանտում նրա առողջական վիճակը լրջորեն վատացել է։
Արևելքի հրապարակած հոդվածում Վիգենի կինը՝ Լինդա Էուլջեկյանը ասել է. «Վիգենի կյանքը թելից է կախված»։
«Ըստ Լինդայի՝ Վիգենի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է մոր մահվան լուրը լսելուց հետո։ Վիգենի հետ նրա հազվադեպ շփումներում պարզ է դարձել, որ նա առողջական լուրջ խնդիրներ ունի, և անհրաժեշտ է նրան ազատել Բաքվի բանտից՝ հնարավորինս շուտ», - գրել է կազմակերպությունը՝ պահանջելով՝ ազատություն Վիգենին, հայ ռազմագերիներին և ԼՂ պատանդներին։

«Международная христианская солидарность» призывает освободить Вигена Эулджекяна и других пленных
Правозащитная организация «Международная христианская солидарность» (CSI) выступила с заявлением с требованием освободить находящегося в плену в Азербайджане армянина из Ливана Вигена Эулджекяна.
В своем микроблоге X организация, в частности, написала: "10 ноября 2020 года Азербайджан похитил армянина из Ливана Вигена Эулджекяна, когда он путешествовал по Нагорному Карабаху, Арцаху.
В июне 2021 года его приговорили к 20 годам лишения свободы по фиктивному суду, на котором он не имел права на адвоката. Сейчас в бакинской тюрьме состояние его здоровья серьезно ухудшилось.
В статье, опубликованной изданием "Аревелк", жена Вигена Линта Иулчекян сообщила: «Жизнь Вигена висит на волоске».
"По словам Линты, здоровье Вигена резко ухудшилось после известия о смерти его матери. Из ее редких контактов с Вигеном стало ясно, что у него серьезные проблемы со здоровьем, и его необходимо как можно скорее освободить из бакинской тюрьмы", - написала организация, требуя освободить Вигена, армянских военнопленных и заложников Нагорного Карабаха.