Խաղաղության պայմանագիրը ձգձվում է կողմերի՝ «Զանգեզուրի միջանցք» և «անվտանգության միջազգային երաշխիքներ» պահանջների պատճառով. Քաղաքագետ
15/11/2023 12:50
Քաղաքագետ Արթուր Ղազարյանի համոզմամբ՝ հայկական և ադրբեջանական կողմերի՝ խաղաղության պայմանագրի հարցում անհամաձայանության մեխը հիմնականում երկու սկզբունքների առաջմղման մեջ է, թեև, ըստ նրա, չկա տեղեկություն՝ որոնք են ադրբեջանական կողմի առաջարկները։
««Զանգեզուրի միջանցք» ասվածն այնտեղ, կարծում եմ՝ տեղ է գտել, որը հայկական կողմից մերժվում է, բայց  Ադրբեջանը փորձում է այս հարցը դուրս չբերել  խաղաղություն կոչվող պայմանագրից։  Հիմնական մեխը, կարծում եմ, դա է։ Երկրորդական պլան է մղվել, ցավոք, արցախահայության՝ իրենց հողում ապրելու իրավունքը, և, միգուցե, հայկական կողմն  այնտեղ անվտանգության միջազգային երաշխիքների ինչ-որ կետ է փորձում մտցնել, որը ևս կտրկանապես Ադրբեջանի կողմից մերժվում է։ Մնացյալն ածանցված են այս հարցերին», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Ձգձգման պատճառն, ըստ քաղաքագետի, գերտերությունների դիրքորոշումն է։
«Կարևոր է, թե ուժային կենտրոնները, կամ գերտերությունները տվյալ պարագայում հարցին ինչպես են նայում, ի վերջո, խաղաղության պայմանագիր ասվածին հայկական կողմն այլ աչքով է նայում,  ադրբեջանական կողմն՝ այլ։ Բայց նաև կարևոր է, թե Արևմուտքն ու Ռուսաստանն ինչպես են դիտարկում։ Նրանց շահերից էլ պետք է բխի պայմանագիրը, և, ցավով, շատ ավելի  կախված է նրանց շահերից, ինչու ոչ՝ նաև բարի կամքից,  և ոչ թե հայկական կամ ադրբեջանական կողմի որոշումից», -ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե մի քանի անգամ ադրբեջանական կողմը հայտարարել է, որ ՀՀ-ի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունի՝ Արթուր Ղազարյանն արձագանքեց, որ Ադրբեջանը հեշտությամբ չի հրաժարվի միջանցք ստանալու մտքից։
«Առաջին դեմքի մակարդակով այլ բան է ասվում, բայց հետևից օգնականի, ԱԳՆ-ի կամ Մեջլիսի պատգամավորների կողմից այլ տեսակետ է ի հայտ գալիս։ Կամ՝ նույն Ալիևն ասում է, որ ՀՀ-ի  տարածքային ամբողջականության հետ խնդիր չկա, բայց հետևից նշում է, որ ադրբեջանական  8 գյուղեր գտնվում են ՀՀ տարածքում», - նկատեց նա։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությանը, թե ՀՀ-ն պատրաստ է մինչև տարեվերջ   ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը՝ քաղաքագետը շատ քիչ հավանական համարեց, որ այն իրականություն կդառնա։
«Պատմությունը ցույց  է տալիս, որ նման խրթին խնդիրները նման կարճ ժամանակում չեն լուծվում։ Բնականաբար,  պատրաստակամ լինելն այլ բան է, բուն գործընթացն ավարտին հասցնելն՝ այլ բան։
Տարածաշրջանը եռում է, և ասել տարեվերջին պայմանագիրը կստորագրվի՝ շատ քիչ հավանական է, քանի որ աշխարհում օր օրի կամ ժամ առ ժամ ֆորսմաժորային իրավիճակներ են առաջանում։ Եվ դրանք ևս չեն կարող ազդեցություն չունենալ», - ասաց նա։

Мирное соглашение затягивается из-за требований сторон: «Зангезурский коридор» и «гарантии международной безопасности» - Политолог
15/11/2023 13:12
По мнению политолога Артура Казаряна, основной предмет разногласий между армянской и азербайджанской сторонами относительно мирного договора заключается в основном в продвижении двух принципов, хотя, по его словам, нет информации о том, в чем заключаются предложения азербайджанской стороны.
"Думаю, там нашел место так называемый "Зангезурский коридор", который отвергается армянской стороной, но Азербайджан старается не снимать этот вопрос из так называемого мирного договора. Я думаю, что главный вопрос заключается в этом. К сожалению, право арцахских армян жить на своей земле отодвинуто на второй план, и, возможно, армянская сторона пытается ввести какой-то пункт международных гарантий безопасности, что также категорически отвергается Азербайджаном. Остальное вытекает из этих вопросов", - сказал он в беседе с Aysor.am.
По мнению политолога, причина затягивания - позиция сверхдержав.
"Важно, как в данном случае смотрят на вопрос центры силы или сверхдержавы, ведь армянская сторона смотрит на так называемое мирное соглашение другими глазами, а азербайджанская сторона - другими. Но важно также, как на это смотрят Запад и Россия. Соглашение должно совпадать их интересам, и, к сожалению, это зависит гораздо больше от их интересов, почему бы и нет, также от доброй воли, а не от решения армянской или азербайджанской стороны", - сказал он.
На замечание, что азербайджанская сторона несколько раз заявляла, что не имеет территориальных претензий к Армении, Артур Казарян ответил, что Азербайджан нелегко откажется от идеи получить коридор.
«От первого лица страны говорится одно, но другая точка зрения исходит от помощников, МИД или депутатов  Меджлиса. Или тот же Алиев говорит, что нет проблем с территориальной целостностью Республики Армения, но позже упоминает, что 8 азербайджанских сел расположены на территории Республики Армения", - отметил он.
Что касается заявления секретаря Совбеза Армении Армена Григоряна о том, что Армения готова подписать мирное соглашение до конца года, то политолог счел маловероятным, что оно станет реальностью.
«История показывает, что такие сложные проблемы невозможно решить за столь короткое время. Естественно, быть готовым — это одно, а завершить сам процесс — совсем другое.
Напряжённость в регионе кипит и говорить о том, что соглашение будет подписано до конца года, очень маловероятно, поскольку в мире день за днём, час за часом происходят форс-мажорные ситуации. И они тоже не могут быть без последствий", - сказал он.