Արցախում պայթյունի զոհերի ԴՆԹ փորձաքննությունը շարունակվում է, ՀՀ տեղափոխված պացիենտներից 44-ը մահացել է. ԱՆ
Սեպտեմբերի 25-ին Արցախում վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհերի դատագենետիկական փորձաքննությունը շարունակվում է. Aysor.am-ին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար Մարիամ Ծատրյանը՝ հրաժարվելով կոնկրետ նշել, թե քանի նմուշ է փորձաքննության ենթարկվել և քանի մարմին է նույնականացվել։
«Գործը նախաքննության փուլում է, ուստի կոնկրետ տվյալներ չեմ կարող տրամադրել, միայն կարող եմ ասել, որ դատագենետիկական փորձաքննությունը շարունակվում է», - ասաց նա՝ հավելելով, որ նույնականացման դեպքեր լինում են, և մասունքները հանձնվում են հարազատներին։
Մարիամ Ծատրյանը նշեց, որ նոյմբերի 15-ի դրությամբ Արցախից ռազմական գործողությունների և պայթյունի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված և մայրաքաղաքի տարբեր բժշկական կենտրոններում բուժում ստացող անձանց թիվը 87 է։
«Նրանցից 8-ի վիճակը ծանր է, 2-ինը՝ ծայրահեղ ծանր։ 19 պացիենտ շարունակում է բուժում ստանալ արտասահմանյան նեղ մասնագիտական տարբեր կլինիկաներում։ Մենք պարբերաբար մասնագետների հետ կապի մեջ ենք և այս մասով դրական լուրեր ունենք։ Նրանց առողջական վիճակի մեջ դրական դինամիկա նկատվում է», - ասաց նա։
Ծատրյանն ավելացրեց նաև, որ Հայաստան օդային ու ցամաքային ճանապարհով տեղափոխվելուց ի վեր՝ մինչ այս պահը, գրանցվել է 44 անձի մահ։ Մահերի մեծ մասը պայթյունից արյվածքների հետևանքով է։
Նշենք, որ սեպտեմբերի վերջի տվյալներով՝ ինչպես ներկայացրել էր Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով հաստատված մահերի թիվը 68 է եղել, որից պարզ է եղել միայն 21-ի ինքնությունը:
Վիրավորում ստացած քաղաքացիների թիվը 290 է եղել, որոնցից 168-ը տեղափոխվել են ՀՀ բժշկական հաստատություններ։ Տեղեկատվական կենտրոններ ստացված զանգերի ամփոփ տվյալների համաձայն՝ անհետ կորած է համարվում 105 հոգի։

Минздрав: ДНК-экспертиза погибших при взрыве в Арцахе продолжается, 44 из перевезенных в Армению пациентов скончались
15/11/2023 14:46
Продолжается судебно-генетическая экспертиза погибших в результате взрыва на складе бензина в Арцахе 25 сентября. Об этом Aysor.am сообщила пресс-секретарь Минздрава Армении Мариам Цатрян, отказавшись пояснить, сколько именно образцов было протестировано и сколько тел было идентифицировано.
"Дело находится на стадии предварительного расследования, поэтому я не могу предоставить конкретные данные, могу лишь сказать, что судебно-генетическая экспертиза продолжается", - сказала она, добавив, что есть случаи идентификации и останки переданы родственникам.
Мариам Цатрян отметила, что по состоянию на 15 ноября число лиц, перевезенных из Арцаха в Армению в результате военных действий и взрыва и находящихся на лечении в различных медицинских центрах столицы, составляет 87 человек.
"Состояние 8 из них тяжелое, 2 - крайне тяжелое. 19 пациентов продолжают получать лечение в различных специализированных клиниках за рубежом. Мы регулярно контактируем со специалистами и имеем положительные новости по этому поводу. Есть положительная динамика в состоянии их здоровья", - сказала она.
Цатрян также добавила, что с момента переезда в Армению воздушным и наземным транспортом до сих пор погибло 44 человека. Основные причины смертей — ожоги, полученные в результате взрыва.
Отметим, что по данным на конец сентября, представленным омбудсменом Арцаха Гегамом Степаняном, число подтвержденных случаев смертей в результате взрыва на складе бензина составило 68, из них только 21 человек был идентифицирован.
Число раненых граждан составило 290 человек, из них 168 были перевезены в медицинские учреждения Армении. По сводным данным обращений, поступивших в информационные центры, 105 человек считаются пропавшими без вести.