Միրզոյան-Մեցոլա հանդիպմանը կարևորվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի բացառման և այնպիսի ծրագրերի կյանքի կոչումը, ինչպիսին է «Խաղաղության խաչմերուկը»
15/11/2023 16:07
Նոյեմբերի 15-ին Բյուսելում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլայի հետ:
Ի շարունակություն հոկտեմբերին ՀՀ վարչապետի հետ քննարկման՝ Արարատ Միրզոյանը և Ռոբերտա Մեցոլան մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ գործընկերության օրակարգի հիմնական ուղղությունների, դրա խորացմանն ուղղված համատեղ ջանքերի շուրջ:
Երկուստեք պատրաստակամություն է արտահայտվել նախաձեռնել լրացուցիչ քայլեր՝ Եվրոպական խորհրդարանի և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև փոխգործակցության ընդլայնման  ուղղությամբ։
Բարձր գնահատելով մինչ օրս ՀՀ համար առավել կարևորություն ներկայացնող հարցերում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից արտահայտված սկզբունքային դիրքորոշումը, ընդունված բանաձևերը՝ նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանում ժողովրդավարությանը շարունակական ամուր աջակցության, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման իրական ջանքերին սատարելու կարևորությունը։ Անդրադառնալով այդ ուղղությամբ ՀՀ  մոտեցումներին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է, որ միջազգային գործընկերների կողմից գործուն ներգրավվածության, հոկտեմբերին Գրանադայում ընդունված հայտարարությամբ վերահաստատված սկզբունքներին Ադրբեջանի հանձնառության պարագայում հնարավոր կլինի տարածաշրջանում հասնել խաղաղության։ Կարևորվել է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի բացառման և այնպիսի ծրագրերի կյանքի կոչումը, ինչպիսին է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկը»։
Արարատ Միրզոյանը Եվրոպական խորհրդարանի նախագահին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից 10 ամիս շարունակված շրջափակման և սեպտեմբերի 19-ի ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ու Հայաստանում ապաստանած 100 հազարից ավել փախստականների առանջային կարիքների և իրավունքների հասցեագրմանն ուղղված քայլերը։

На встрече Мирзоян-Метсола была отмечена важность исключения применения силы или угрозы силой и реализации таких программ, как «Перекресток мира»
15/11/2023 16:58
15 ноября в Брюсселе состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с председателем Европейского парламента Робертой Метсола.
В продолжение обсуждения с премьер-министром Армении в октябре Арарат Мирзоян и Роберта Метсола обменялись мнениями об основных направлениях повестки всеобъемлющего партнерства Армения-ЕС и совместных усилиях по ее углублению.
Была обоюдно выражена готовность предпринять дополнительные шаги для расширения сотрудничества между Европейским парламентом и Национальным собранием Республики Армения.
Высоко оценив выраженную принципиальную позицию и резолюции, принятые Европейским парламентом по вопросам, имеющим по сей день наибольшее значение для Армении, министр Мирзоян подчеркнул важность продолжительного твердого содействия демократии в Армении и реальных усилий по установлению мира в регионе. Коснувшись подходов Армении в этом направлении, министр Мирзоян подчеркнул, что при активной вовлеченности международных партнеров и приверженности Азербайджана принципам, вновь подтвержденным принятым в октябре в Гранаде заявлением, станет возможным достижение мира в регионе. Была отмечена важность исключения применения силы или угрозы силой и реализации таких программ, как «Перекресток мира», представленная правительством Республики Армения.
Арарат Мирзоян представил председателю Европейского парламента шаги, направленные на удовлетворение потребностей и прав более 100 тысяч беженцев, которые были насильственно перемещены из Нагорного Карабаха и нашли убежище в Армении в результате 10-месячной блокады и военного нападения 19  сентября  со стороны Азербайджана.