Հայաստանը ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու փաստաթղթեր չի ներկայացրել. Սիդորով
Հայաստանը պաշտոնապես չի դիմել ՀԱՊԿ-ին հետ՝ կազմակերպությունից դուրս գալու հարցով, ասել է ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ Անատոլի Սիդորովը։
«Հայաստանի ղեկավարության կողմից պաշտոնական հայտ չի եղել։ Հայտարարություններ, որ Հայաստանը դուրս է գալիս ՀԱՊԿ-ից, չկան։ Այդ կապակցությամբ ոչ մի փաստաթուղթ չի ստացվել, ես անձամբ չեմ տեսել», - ասել է Սիդորովը Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նրա խոսքով, այն միտքը, թե ՀԱՊԿ-ը կորցրել է հետաքրքրությունը կովկասյան տարածաշրջանի նկատմամբ, կամ ծրագրում է Հայաստանից հեռանալ, ոչ ոքի մոտ չկա։
Սիդորովը նշել է, որ ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարները ճանապարհ կգտնեն լուծելու այն դժվարությունները, որոնց բախվում է Հայաստանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանը ներգրավված է օրենսդրական գործունեության, փաստաթղթերի վերանայման, ՀԱՊԿ կանոնադրական ​մարմինների գործունեության ֆինանսավորման գործում։

Армения не подавала документы о выходе из ОДКБ - Сидоров
Армения официально не обращалась в ОДКБ по поводу выхода из организации, сообщил начальник Объединенного штаба ОДКБ Анатолий Сидоров.
«Официальных заявлений от руководства Армении не поступало. Никаких заявлений о том, что выходит Армения из ОДКБ не было. Каких-то документов на этот счет не поступало, я лично не видел», - сказал Сидоров на пресс-конференции в Москве.
По его словам, в самой организации разговора о том, что ОДКБ потеряла интерес к кавказскому региону, или собрались там выходить из Армении - даже близко в мыслях ни у кого нет.
Сидоров отметил, что главы стран ОДКБ найдут способ решения трудностей, которые переживает Армения.
Он отметил, что Армения в законотворческой деятельности, рассмотрении документов, финансировании деятельности постоянно действующих уставных органов ОДКБ.