1996 թվականից ի վեր՝ Ղարաբաղի հարց այլևս գոյություն չի ունեցել. գոյություն է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության հարց. Նիկոլ Փաշինյան
16/11/2023 11:50
Այն, ինչ մենք ուզում էինք Լեռնային Ղարաբաղի հարցով, այլևս հնարավոր չէր առնվազն ԵԱՀԿ 1996 թվականի դետեմբերի Լիսաբոնի գագաթնաժողովից հետո, այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նրանք, ովքեր այդ գագաթնաժողովի «կոնսեսնուս-1»-ին միանալուց հետո պաշտոնական հանդիպումների փակ հատվածներում ու ռեստորաններում մեզ հավաստիացնում էին, թե դա հնարավոր է ու անպայման լինելու է ու մեզ անընդհատ քաջալերում էին, մտքում մի նպատակ ունեին՝ թույլ չտալ, որ Հայաստանում պետություն կայանա։ Նրանց ռազմավարական սցենարը հենց դա էր՝ Ղարաբաղի հարցը որպես լծակ օգտագործել՝ Հայաստանի պետական զարգացումը թույլ չտալու համար, թույլ չտալ որևէ սցենարով Ղարաբաղի հարցի լուծում այնքան ժամանակ, մինչև նրա լուծման պահին հնարավոր չլինի լուծել նաև Հայաստանի հարցն այնպես, որ դե ֆակտո կամ դե յուրե ՀՀ-ն դադարի գոյություն ունենալ որպես անկախ պետություն», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե 1996 թվականից ի վեր՝ Ղարաբաղի հարց այլևս գոյություն չի ունեցել։ «Գոյություն է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության հարց», - նշեց վարչապեը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հենց հիմա Հայաստանում տեղի է ունենում մտածողության փոփոխություն, հայրենասիրության ծայրագավառային կամ սովետական մոդելին փոխարինելու է գալիս հայրենասիրության պետական մոդելը։

Никол Пашинян: С 1996 года Карабахского вопроса больше не существовало - существовал вопрос Республики Армения
"То, что мы хотели по вопросу Нагорного Карабаха, невозможно было достичь, по крайнер мере, после Лиссабонского саммита ОБСЕ в декабре 1996 года. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в Национальном Собрании.
И все те, кто после присоединения к "консенсус -1" (-1 – это Армения) на этом саммите, в закрытой части официальных встреч и в ресторанах убеждали, что это возможно и обязательно будет, и все время нас воодушевляли, преследовал лишь одну цель – не допустить становления армянского государства. Их стратегический сценарий был именно таким: использовать карабахский вопрос в качестве рычага для предотвращения развития армянской государственности, не допускать решения карабахского вопроса ни по какому сценарию до тех пор, пока не будет возможно решить вопрос Армении таким образом, чтобы де-факто или де-юре Армения перестала существовать как независимое государство", - заявил Никол Пашинян.
Он заявил, что с 1996 года Карабахского вопроса больше не существовало. "Существовал вопрос Республики Армения", - отметил премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, сейчас в Армении происходит смена мышления, на смену провинциальной или советской модели патриотизма приходит модель государственного патриотизма.