Առաջիկա ամիսներին Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մեր քաղաքական կամքը մնում է անսասան. ՀՀ վարչապետ
Մեր արժեքային համակարգի գագաթնակետը Հայաստանի Հանրապետությունն է, այս մասին ԱԺ-ում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մեր շահերի համակարգի գագաթնակետը Հայաստանի տնտեսական զարգացումն է, հենց այս երկու գագաթնակետերի սպասարկմանն է ուղղված խաղաղության օրակարգը։ Այս առումով առաջիկա ամիսներին Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու մեր քաղաքական կամքը մնում է անսասան, իհարկե, այն արձանագրմամբ, որ Հայաստանը չի կարող այդ պայմանագիը ստորագրել միայնակ, ու սրա համար անհրաժեշտ է նաև Ադրբեջանի ստորագրությունը», - ասաց նա։
Վարչապետը նշեց, թե խաղաղության երեք առանցքային սկզբունքներն, ըստ էության, համաձայնեցված են Ադրբեջանի հետ ու դա տեղի է ունեցել բանակցությունների ընթացքում՝ մայիսի 14-ին ու հուլիսի 15-ին՝ Բրյուսելում։

Премьер-министр Армении: Наша политическая воля подписать мирный договор с Азербайджаном в ближайшие месяцы остается непоколебимой
Вершиной нашей системы ценностей является Республика Армения, об этом заявил в Национальном Собрании премьер-министр Никол Пашинян.
«Вершина нашей системы интересов – экономическое развитие Армении, мирная повестка направлена на обслуживание этих двух вершин. В связи с этим наша политическая воля подписать мирный договор с Азербайджаном в ближайшие месяцы остается непоколебимой, конечно, с учетом того, что Армения не может подписать этот договор в одиночку, и для этого также необходима подпись Азербайджана", - сказал он.
Премьер-министр отметил, что три ключевых принципа мира, по сути, были согласованы с Азербайджаном, и это произошло в ходе переговоров 14 мая и 15 июля в Брюсселе.