ՀՀ-ի և Արցախի դեմ ագրեսիաների և ցեղասպանության համար Ադրբեջանը վճարում է առաջին գործնական գինը. Արտակ Բեգլարյան
17/11/2023 12:59
Հաճելի է տեսնել, որ Սենատը միաձայն ընդունեց օրինագիծ, որը վերացնում է 907-րդ հոդվածից հրաժարվելու և Ադրբեջանին առնվազն 2 տարով ռազմական օգնություն տրամադրելու ԱՄՆ նախագահի լիազորությունները. X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Առաջին գործնական գինը, որ Ադրբեջանը վճարում է Հայաստանի և Արցախի դեմ իրականացրած ագրեսիաների և ցեղասպանության համար»,-գրել է նա։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 16-ին ԱՄՆ Սենատն ընդունել է բանաձև, որով արգելվում է ԱՄՆ-ին ռազմական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին։ Օրինագիծը նախագահին արգելում է առաջիկա երկու տարում հրաժարվել Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ հոդվածից, որը ԱՄՆ կառավարությանն արգելել է Ադրբեջանի կառավարությանն ուղիղ օժանդակություն ցուցաբերել։
Նշենք, որ վերջին 20 տարվա ընթացքում ԱՄՆ կողմից Հայաստանին և Ադրբեջանին տրամադրված ռազմական աջակցության ծավալների հավասարակշռությունը խախտված է: 2000-2020թթ. ԱՄՆ-ն Հայաստանին տրամադրել է շուրջ 212մլն դոլար աջակցության, իսկ Ադրբեջանին՝ մոտ 419մլն դոլար: Ընդ որում, տրամադրվող աջակցության ծավալների տարբերությունը զգալիորեն մեծացել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի օրոք (2017-2021թթ․)՝  Հայաստանը ստացել է 16.1 մլն, իսկ Ադրբեջանը՝ 105 մլն դոլար օգնություն:

Артак Бегларян: Азербайджан платит первую практическую цену за агрессию и геноцид против Армении и Арцаха
17/11/2023 13:16
Приятно видеть, что Сенат единогласно принял законопроект, который лишает президента США полномочий отказываться от 907-й статьи и оказывать военную помощь Азербайджану как минимум на 2 года. Об этом в своем микроблоге X написал бывший госминистр Арцаха Артак Бегларян.
«Первая практическая цена, которую Азербайджан платит за агрессию и геноцид против Армении и Арцаха», - написал он.
Напомним, 16 ноября Сенат США принял резолюцию, запрещающую США оказывать военную помощь Азербайджану. Законопроект запрещает президенту в течение следующих двух лет отказываться от статьи  №907 «Закона о поддержке свободы», которая запрещает правительству США оказывать прямую помощь правительству Азербайджана.
Следует отметить, что за последние 20 лет баланс объемов военной помощи, оказываемой США Армении и Азербайджану, был нарушен. В 2000-2020гг. США предоставили Армении помощь около 212 миллионов долларов, Азербайджану – около 419 миллионов долларов. При этом разница в объёмах оказанной помощи существенно увеличилась в годы правления бывшего президента США Дональда Трампа (2017-2021 годы): Армения получила 16,1 миллиона долларов, а Азербайджан – 105 миллионов долларов.