ՀՀ իշխանություններն ուսումնասիրում են Գորիսի օդանավակայանի վերագործարկման հնարավորությունը
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը նախնական ուսումնասիրություններ է իրականացնում Գորիսի օդանավակայանը վերագործարկելու համար։ Այս մասին Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են նախարարությունից։
«Հայտնում ենք, որ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը իրականացնում է Գորիսի օդանավակայանի վերագործարկման ուղղությամբ նախնական ուսումնասիրություններ, այդ թվում` օդանավակայանի շենքի և թռիչքուղու վերանորոգման հետ կապված», – ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նախարարությունից հայտնել են նաև, որ վերանորոգման աշխատանքների արժեքների և ժամկետների մասին տեղեկատվությունը կարող են տրամադրել ուսումնասիրություններն ավարտելուց հետո։
Ավելի վաղ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը հայտարարել էր, որ իշխանությունները մտադիր են վերականգնել Գորիսի օդանավակայանը։
Նշենք, որ Գորիսի օդանավակայանը գտնվում է Խոտ գյուղի մոտ։ Այն կառուցվել է և սկսել գործել 70-ականների վերջին` օրական ընդունելով մինչև 8 չվերթ։ Երևանից այստեղ էին թռչում Ան-2 և Յակ-40 ինքնաթիռները։

Власти Армении изучают возможность перезапуска аэропорта Гориса
Министерство территориального развития и инфраструктур Армении проводит предварительные исследования для перезапуска аэропорта Гориса. Об этом сообщили в ведомстве в ответ на запрос Sputnik Армения.
"Сообщаем, что министерство осуществляет предварительное исследование по вопросу перезапуска аэропорта Гориса, в том числе касательно восстановления здания и взлетно-посадочной полосы", - говорится в сообщении.
В министерстве также отметили, что о стоимости и сроках восстановительных работ можно будет говорить после завершения исследований.
Ранее министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян заявил, что власти намерены восстановить аэропорт Гориса.
Отметим, что аэропорт Гориса расположен близ села Хот. Он был построен и заработал в конце 70-х годов, принимая до 8 рейсов в сутки. Сюда из Еревана летали самолеты Ан-2 и Як-40.