Մենք Հայաստանին ենք ներկայացրել խաղաղության պայմանագրի 5-րդ լրամշակված տարբերակը, սակայն նրանք երկու ամիս է՝ չեն արձագանքում․ Հաջիև
18/11/2023 15:25
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը Բրյուսելում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագրի կնքմանը խոչընդոտող ոչինչ չկա, գրում է Tert.am-ը։
«Մենք հավատում ենք, որ սա պատմական հնարավորություն է՝ վերջ դնելու երկու երկրների միջև հակադրությանն ու թշնամությանը և կայուն խաղաղություն ստեղծելու այն 5 սկզբունքների հիման վրա, որոնք Ադրբեջանը ներկայացրել է Հայաստանին»,- նշել է Հաջիևը։
Ադրբեջանի նախագահի օգնականն ընդգծել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվեր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով, մինչդեռ դա տեղի չի ունեցել։
«Մենք վերջ դրեցինք «ռազմական օկուպացիային և ագրեսիային» (չակերտները՝ Tert.am-ի)։ Ուստի Ադրբեջանն այժմ որպես առաջնահերթություն է ընտրում խաղաղությունն ու Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը։ Սակայն ցանկացած խաղաղ գործընթաց պահանջում է երկու կողմերի մասնակցություն։ Հայաստանը պետք է դրսևորի դրական և լավ մտադրություններ։ Մենք Հայաստանին ենք ներկայացրել խաղաղության պայմանագրի 5-րդ լրամշակված տարբերակը, սակայն երկու ամիս է, ինչ նրանք չեն արձագանքում», - նշել է Հաջիևը։

Гаджиев: Мы представили Армении пятый обновленный проект мирного договора, прошло уже почти два месяца, но реакции от них нет
18/11/2023 15:30
Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев в беседе с журналистами в Брюсселе заявил, что ничто не препятствует заключению армяно-азербайджанского мирного соглашения.
"Мы считаем, что появилась историческая возможность положить конец антагонизму и вражде между двумя странами и построить прочный мир, основанный на пяти принципах, предложенных Армении Азербайджаном", - отметил он.
Помощник президента Азербайджана подчеркнул, что карабахский конфликт должен был быть урегулирован Минской группой ОБСЕ, однако этого не произошло.
«Мы положили конец «военной оккупации и агрессии» (цитата по Tert.am). Азербайджан теперь отдает приоритет миру и нормализации отношений с Арменией. Но любое мирное соглашение требует присутствия двух сторон, и Армения должна проявить добрую волю. Мы представили руководству Армении пятый обновленный проект мирного договора. Прошло уже почти два месяца, но реакции от них нет", - отметил Гаджиев.