Հնդկաստանն ու Ավստրալիան «2+2» ձևաչափով երկրորդ հանդիպումը կանցկացնեն՝ ԱԳ և պաշտպանության նախարարների մակարդակով
18/11/2023 19:18
Նոյեմբերի 20-ին Հնդկաստանի և Ավստրալիայի արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարները բանակցություններ կանցկացնեն Նյու Դելիում, այն  «2+2» ձևաչափով երկրորդ հանդիպումը կլինի՝ երկրների պատմության մեջ, հայտարարել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարարությունը։
Նշվում է, որ Ավստրալիայի հետ նախարարական երկխոսության շրջանակներում կքննարկվեն «ռազմավարական՝ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի լայն շրջանակ։ Ինչպես երկկողմ և տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային նշանակության հարցերի քննարկում է նախատեսված նաև։
Բանակցությունների նպատակ է հռչակվել երկու երկրների միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության հետագա ամրապնդումը։ Այս ձևաչափով առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել 2021 թվականին։

Индия и Австралия 20 ноября проведут встречу глав МИД и Минобороны
Главы МИД и Минобороны Индии и Австралии в понедельник, 20 ноября, проведут переговоры в Нью-Дели, это будет вторая встреча в формате "два плюс два" в истории стран. Об этом сообщил МИД Индии.
"Министр обороны Раджнатх Сингх и министр иностранных дел Субраманьям Джайшанкар проведут вторую встречу формата "два плюс два" в рамках министерского диалога с Австралией 20 ноября в Нью-Дели", - говорится в сообщении.
Стороны обсудят "широкий круг стратегических оборонных вопросов и вопросов безопасности". На повестке дня будут двусторонние, региональные и глобальные темы.
Целью переговоров заявлено дальнейшее укрепление всеобъемлющего стратегического партнерства двух стран. Первая встреча в таком формате прошла в 2021 году.