Եվրոպան լռում է, երբ Բաքվի բանտերում են Արցախի նախկին իշխանության ներկայացուցիչները, գեներալները, փառապանծ մարդիկ․ Այս ամենն իրականացվում է ԵԱՀԿ-ի լուռ համաձայնությամբ․ Բողոքի ակցիա՝ Երևանում
18/11/2023 19:39
Հանրապետության հրապարակում ինքնաբուխ բողոքի ակցիա է, նպատակն է  ԵԱՀԿ ԽՎ նստաշրջանի մասնակիցներին տեղեկացնել Բաքվի և Երևանի բանտերում քաղբանտարկյալների առկայության մասին։
«Այս ակցիայի նպատակն է ԵԱՀԿ ԽՎ 300-ից ավելի պատվիրակներին ներկայացնել, որ Հայաստանը ժողովրդավարության բաստիոն չէ, որ Հայաստանում կան քաղբանտարկյալներ, որոնք գտնվում են կալանավայրերում միայն նրա համար, որ պաշտպանում են Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, որ պաշտպանում են անկախ Արցախի գաղափարի իրավունքը, որ միևնույն ժամանակ Եվրոպան լռում է, երբ Բաքվի բանտերում գտնվում են մեր Արցախի եղբայրները՝ Արցախի նախկին իշխանության ներկայացուցիչները, գեներալները, փառապանծ մարդիկ, որոնք այսօր գերեվարման մեջ են, և այս ամենն իրականացվում է ԵԱՀԿ-ի լուռ համաձայնությամբ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ Գործադիր մարմնի Էդուարդ Շարմազանովը, ով նույնպես մասնակցում է ակցիային։
ԵԱՀԿ այն կառույցն է, որը միջնորդ է եղել, ԵԱՀԿ համանախագահությունն է որոշել բանակցությունները, և այսօր այն մարդիկ, որոնց հետ բանակցել է ԵԱՀԿ-ն, գտնվում են Բաքվի բանտերում, ընդգծեց Էդուարդ Շարմազանովը։
«Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը, ում հետ միջնորդները՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի համանախագահները, ԵԱՀԿ գրասենյակի ղեկավարը, ԵԱՀԿ նախագահողները գալիս, Ստեփանակերտում հանդիպում էին, հիմա ի՞նչ՝ ընդունում են, որ իրենք հանդիպել են «տեռորիստների», «սեպարատիստների» հե՞տ ․․․ Մենք ուզում ենք, որ համայն աշխարհի ուշադրությունը սևեռվի այս կարևոր փաստի վրա՝ երկու երկվորյակ ընկերները՝ Ալիևն ու Փաշինյանը, սպանում են Արցախի ժողովրդի իրավունքի համար կամքը և միտքը, բայց չի ստացվելու։ Դրա համար մենք այստեղ ենք, որ ցույց տանք, որ և՛ Երևանում, և՛ Բաքվում մեր եղբայրներն ու քույրերը գտնվում են անազատության մեջ»,- հավելեց նա։
Էդուարդ Շարմազանովը հիշեցրեց՝ ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն էլ կալանավայրում է, որովհետև մշտապես խոսել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության և Նիկոլ Փաշինյանի՝ թուրքադրբեջանական ռեժիմին հաճո հակահայկական քայլերի մասին։

Европа молчит, когда в бакинских тюрьмах находятся представители бывшего руководства Арцаха, генералы и славные люди: все это происходит с молчаливого согласия ОБСЕ - Акция протеста в Ереване
18/11/2023 20:01
На площади Республики проходит стихийная акция протеста, цель которой - проинформировать участников сессии ПА ОБСЕ о наличии политзаключенных в тюрьмах Баку и Еревана.
"Цель этой акции - представить более чем 300 делегатам ПА ОБСЕ, что Армения не является бастионом демократии, что в Армении есть политзаключенные, которые находятся в СИЗО только потому, что защищают право на самоопределение народа Арцаха, что они защищают право на идею независимого Арцаха, что в то же время Европа молчит, когда наши арцахские братья находятся в тюрьмах Баку, представители бывшего руководства Арцаха, генералы, славные люди которые сегодня находятся в плену, и все это происходит с молчаливого согласия ОБСЕ»,- сообщил в беседе с журналистами  представитель Исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, который также участвует в акции.
ОБСЕ является той структурой, которая выступала посредником, сопредседательство ОБСЕ решало ход переговоров, и сегодня люди, с которыми ОБСЕ вела переговоры, находятся в тюрьмах Баку, подчеркнул Эдуард Шармазанов.
"Бако Саакян, Аркадий Гукасян, с которыми приезжали и встречались в Степанакерте посредники - сопредседатели Франции, России, США, глава офиса ОБСЕ, председатели ОБСЕ, теперь что, признаются, что встречались с "террористами", "сепаратистами" ...? Мы хотим, чтобы внимание всего мира было обращено на этот важный факт: два друга-близнеца, Алиев и Пашинян, убивают волю и мысль ради прав народа Арцаха, но это не сработает. Именно поэтому мы здесь, чтобы показать, что и в Ереване, и в Баку наши братья и сестры лишены свободы", - добавил он.
Эдуард Шармазанов напомнил, что заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян также находится в УИУ, поскольку всегда говорил о защите права на самоопределение народа Арцаха и антиармянских шагах Никола Пашиняна в пользу турецко-азербайджанского режима.