«Հայաստանից սպասում ենք «խաղաղության պայմանագրի» նախագծի վերաբերյալ մեր մեկնաբանությունների պատասխանին․ որքան շուտ ստանանք, այնքան լավ կլինի»․ Ալիև
20/11/2023 18:36
Մենք Հայաստանից սպասում ենք «խաղաղության պայմանագրի» նախագծի վերաբերյալ մեր առաջարկների ու մեկնաբանությունների պատասխանին, Իրաքի նախագահ Աբդուլ Լաթիֆ Ռաշիդի հետ Բաքվում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Մենք մի քանի անգամ առաջարկություններ ենք փոխանակել «խաղաղության պայմանագրի» նախագծի վերաբերյալ, սակայն սեպտեմբերի 11-ից սկսած, արդեն ավելի քան երկու ամիս է՝ սպասում ենք, որ Հայաստանի կառավարությունը պատասխանի մեզ։ Ուզում ենք իմանալ նրանց կարծիքը մեր մեկնաբանությունների վերաբերյալ, բայց պատասխան այդպես էլ չենք ստացել»,- ասել է Ալիևը։
Նա նշել է, թե դրա պատճառն այն է, որ Հայաստանը, ի դեմս Ֆրանսիայի, «վատ խորհրդատուներ» ունի։
Ալիևը փորձել է նաև վստահեցնել, թե իրենք նոր պատերազմ սկսելու մտադրություն չունեն, փոխարենը «Հայաստանն ունի նոր պատերազմի ցանկանություն»։
«Մեզ ոչ մի պատերազմ էլ պետք չէ։  Իսկ Ֆրանսիայի կառավարության սխալ ուղերձները Հայաստանի ղեկավարության, քաղաքական, գուցե նաև հասարակական դաշտում իլյուզիաներ են ստեղծում, որ իրենք կրկին կարող են «ռազմական ագրեսիա սկսել» Ադրբեջանի դեմ»,- ասել է Ալիևը՝ պնդելով, թե Ֆրանսիայի տրամադրած զենքը  Հայաստանին չի օգնի, եթե Հայաստանը որոշի «նոր պատերազմ սկսել»։
«Մի՞թե Ֆրանսիան նրանց օգնեց 3 տարի առաջ։ Ոչ։ Օգնե՞ց երկու ամիս առաջ։ Ոչ։ Ի՞նչ կարող են նրանք անել այստեղ․ ոչինչ։ Այդ պատճառով էլ, կարծում եմ, որքան շուտ մենք ստանանք Հայաստանի պատասխանը մեր մեկնաբանություններին, այնքան լավ կլինի»,- սպառնացել է Ադրբեջանի նախագահը։

Мы ждем от Армении ответа на наши комментарии по проекту "мирного договора", чем быстрее мы получим ответ, тем лучше
20/11/2023 19:26
Мы ждем от Армении ответа на наши комментарии к предложению по проекту "мирного договора", заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе состоявшейся в Баку пресс-конференции с президентом Ирака Абделем Латифом Джамалом Рашидом.
«Несколько раз мы обменивались предложениями по проекту "мирного договора", но теперь мы ждем более двух месяцев с 11 сентября, чтобы правительство Армении ответило нам. Хотим узнать их мнение по этим комментариям. Но ответа мы так и не получили»,- сказал Алиев.
Он отметил, что причина этого в том, что у Армении есть "плохие советники" в лице Франции.
Алиев также попытался заверить, что у них нет намерений начинать новую войну, вместо этого «у Армении есть желание новой войны».
"Нам не нужна никакая война. А неправильные послания французского правительства фактически создают у армянского правительства, а может быть, и у армянского общественного мнения иллюзии, что они могут вновь начать военную агрессию против Азербайджана",- сказал Алиев, утверждая, что вооружение Армении, предоставленное Францией, не поможет Армении, если она решит начать новую войну.
«Разве помогла им Франция три года назад? Нет. Помогли ли они им два месяца назад? Нет. Что они могут сделать здесь? Ничего. Поэтому я думаю, что чем быстрее мы получим ответ от Армении на наши комментарии, тем лучше»,- пригрозил президент Азербайджана.