Նոյեմբերի 27-ին Գրիգորի Խաչատուրովը կա՛մ պետք է ազատ արձակվի, կա՛մ Հայաստանում դատական համակարգ գոյություն չունի. Փաստաբան
21/11/2023 11:29
Փաստաբանական խումբը գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովի գործը որակում է որպես դատական համակարգի «լակմուսե թուղթ»։
«Նոյեմբերի 27-ին Գրիգորի Խաչատուրովը կա՛մ պետք է ազատ արձակվի, կա՛մ Հայաստանում դատական համակարգ գոյություն չունի», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
Նա ասաց, որ սեպտեմբերի 20-ի Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշում կա, որով արձանագրվել է՝ Գրիգորի Խաչատուրովին հոկտեմբերի 15-ից հետո կալանքի տակ պահելն իրավաչափ չէ, եթե ի հայտ չգան ծանրակշիռ նոր հանգամանքներ։
«Հոկտեմբերի 4-ին գնում ենք դատարան, ներկայացնում որոշումը, դատարանն էլ որոշում է ևս երկու ամսով երկարաձգել կալանքի ժամկետը», - նշեց փաստաբանը։
Փաստաբանական խումբը բողոքարկել է այս որոշումը, որը մակագրվել է այն դատավորին, որն ասել է՝ Գրիգորի Խաչատուրովին հոկտեմբերի 15-ից հետո կալանքի տակ պահելն իրավաչափ չէ։
«Հիմա, եթե դատավոր Հովաննիսյանը իրավական որոշումներ հայտնի, հետո այդ դիրքորոշումները վերահաստատելու ժամանակ հրաժարվի իր իսկ դիրքորոշումներից, էլ ինչի՞ համար է զբաղվում իրավաբանությամբ», - ընդգծեց փաստաբան Պողոսյանը։

Адвокат: Григорий Хачатуров либо должен быть освобожден 27 ноября, либо в Армении нет судебной системы
21/11/2023 12:04
Группа адвокатов называет дело генерал-майора Григория Хачатурова «лакмусовой бумажкой» судебной системы.
"Григорий Хачатуров либо должен быть освобожден 27 ноября, либо в Армении нет судебной системы", - заявил на встрече с журналистами адвокат Хачатурова Мигран Погосян.
Он сообщил, что есть решение Апелляционного уголовного суда от 20 сентября, которым зафиксировано, что содержание Григория Хачатурова под стражей после 15 октября неправомерно, если не появятся новые серьезные обстоятельства.
"4 октября мы идем в суд, предъявляем решение, и суд принимает решение о продлении срока содержания под стражей еще на два месяца", - сказал адвокат.
Группа адвокатов обжаловала это решение, адресованное судье, который заявил, что содержание Григория Хачатурова под стражей после 15 октября неправомерно.
"Теперь, если судья Ованнисян огласит решения, то, потом для подтверждения этих позиций, он отказывается от своих собственных позиций, почему он занимается юриспруденцией?", - подчеркнул адвокат Погосян.