ԱՄՆ-ն շարունակում է Հայաստանին ու Ադրբեջանին ներգրավել բանակցություններում, նման պատրաստակամություն է տեսնում նաև այլ երկրների կողմից. Միլլեր
21/11/2023 10:26
ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մեթյու Միլլերը, պատասխանելով փակուղում հայտնված վաշինգտոնյան բանակցությունների մասին հարցին, հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարությանը ներգրավել և առաջարկել իր ներդրումն ունենալ տևական խաղաղության հարցում, որտեղ հաշվի են առնվում յուրաքանչյուրի շահերը:
Նա ընդգծել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ուղիղ բանակցությունների կարևորությունը` հարցերի լուծման և երկարաժամկետ համաձայնության հասնելու համար:
Միլլերը նշել է, որ տեսնում են նաև այլ երկրների պատրաստակամությունը` նպաստելու այդ բանակցություններին:
Նա հրաժարվել է մեկնաբանել տեղեկությունները, թե Վաշինգտոնում ծրագրվում էր երկու երկրների միջև հանդիպում անցկացնել, սակայն Ադրբեջանը հրաժարվել է մասնակցել:

Миллер: США готовы содействовать переговорам между Азербайджаном и Арменией и приветствуем такие усилия других стран
21/11/2023 10:51
Представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер, отвечая на вопрос относительно переговоров в Вашингтоне, которые вошли в тупик, заявил, что  США готовы содействовать переговорам между Азербайджаном и Арменией и предлагают внести свой вклад в установление прочного мира, где будут учтены интересы каждого.
Он подчеркнул важность прямых переговоров между Арменией и Азербайджаном для решения вопросов и достижения долгосрочного мира в регионе.
Миллер отметил, что они также видят готовность других стран внести свой вклад в эти переговоры.
Он не комментировать информацию о том, что встречу двух стран планировалось провести в Вашингтоне, но Азербайджан отказался от участия.