«Հրապարակ». Արցախի նախագահը բոլոր հիմքերն ուներ՝ մերժելու ՔՊ-ականների հրավերը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանին ԱԺ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողովը հրավիրել է՝ առանց հստակեցնելու նրա պաշտոնը։ Ուղարկված «հրավերի» մեջ նշված չի եղել, որ նա զբաղեցրել կամ զբաղեցնում է ԱՀ նախագահի պաշտոնը, ընդամենը գրել են անուն-ազգանունը։ Արցախի նախագահը բոլոր հիմքերն ուներ՝ մերժելու ՔՊ-ականների հրավերը, սակայն տեղեկություններ կան, որ Շահրամանյանն ինքն ասելիք ունի, դրա համար է գնում նոյեմբերի 24-ի նիստին։
Ուշագրավ է, որ Շահրամանյանին հրավիրում են որպես պատերազմին նախորդած շրջանում ԱԱԾ-ն ղեկավարած պաշտոնյայի, ինչի մասին օրերս հստակեցրեց հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը, սակայն պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո ԱՀ գլխավոր դատախազ, ապա պետնախարար աշխատած Գուրգեն Ներսիսյանին չեն հրավիրում, որի ձեռքի տակով են անցել պատերազմի վերաբերյալ բոլոր գործերը։ Ինչ վերաբերում է Ջալալ Հարությունյանին, ապա նրա հարցով էլ հանձնաժողովը դեռ կամուկացի մեջ է։ Չնայած Անդրանիկ Քոչարյանը հաստատել էր, որ Շահրամանյանից հետո հրավիրելու են Ջալալ Հարությունյանին, սակայն խնդիրն այն է, որ Հարությունյանի նկատմամբ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ծառայողական անփութության մեղադրանք կա հարուցված, իսկ հանձնաժողովն ի սկզբանե որոշել էր՝ ովքեր անցնում են քրգործով, նրանց «չհարցաքննել»։ Թե ինչու են մտքափոխվել և արդյոք կհրավիրե՞ն Հարությունյանին հանձնաժողով, դեռ վերջնական որոշում չկա։
Հիշեցնենք. ընդդիմությունը կարծում է, որ այս հանձնաժողովի ժամկետն օգոստոսին լրացել է, և դիմել են ԱԺ նախագահին, որ դադարեցնի դրա ապօրինի գործունեությունը։ ԱԺ աշխատակազմից տեղեկացանք, որ ստացել են դիմումը, առաջիկայում կպատասխանեն»։

«Грапарак»: У президента Арцаха были все основания не принять приглашение членов "Гражданского договора"
21/11/2023 10:33
Газета "Грапарак" пишет: "Президент Арцаха Самвел Шахраманян был приглашен в Национальное собрание комиссией по расследованию обстоятельств 44-дневной войны, не уточнив его должность. В отправленном «приглашении» не было упомянуто, что он занимал или занимает должность президента Республики Арцах, были написаны только его имя и фамилия. У президента Арцаха были все основания отклонить приглашение членов ГД, однако есть сведения, что самому Шахраманяну есть что сказать, поэтому он собирается на заседание 24 ноября.
Примечательно, что Шахраманян приглашен как чиновник, возглавлявший СНБ в довоенный период, о чем на днях пояснил председатель комиссии Андраник Кочарян.
Примечательно, что Шахраманян приглашен как чиновник, руководивший СНБ в довоенный период, как пояснил на днях председатель комиссии Андраник Кочарян, а Гурген Нерсисян, занимавший должность генерального прокурора Республики Арцах во время и после войны, а затем  государственного министра, который был в курсе всех дел, связанных с войной, не был приглашен. Что касается Джалала Арутюняна, то комиссия по его вопросу пока раздумывает. Хотя Андраник Кочарян подтвердил, что Джалал Арутюнян будет приглашен после Шахраманяна, проблема в том, что Арутюняна обвиняют в служебной халатности во время 44-дневной войны, и комиссия изначально решила не «допрашивать» фигурантов уголовных дел. Почему они передумали и пригласят ли Арутюняна в комиссию, окончательного решения пока нет.
Напомним: Оппозиция считает, что срок полномочий этой комиссии истек в августе, и обратилась к спикеру Национального собрания с требованием прекратить ее незаконную деятельность. От аппарата Национального собрания мы узнали, что они получили заявление и скоро ответят".