Արցախից բռնի տեղահանվածների կարիքները հոգալու նպատակով Միացյալ Նահանգները 4,1 միլիոն դոլարի լրացուցիչ մարդասիրական օգնություն կտրամադրի
21/11/2023 19:03
Միացյալ Նահանգները ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության  միջոցով հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձություններից տուժած մարդկանց կարիքները հոգալու նպատակով ավելի քան 4,1 միլիոն դոլար գումարի չափով լրացուցիչ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու մասին։
«Այս լրացուցիչ ֆինանսավորման հետ միասին, 2020 թվականից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի արձագանքմանն ուղղված՝ ԱՄՆ-ի մարդասիրական օգնությունը կազմել է մոտ 28 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Սեպտեմբերի 19-ից 20-ը Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողության արդյունքում ավելի քան 100,000 մարդ տեղահանվել է Հայաստան, ինչի հետևանքով ի հայտ են եկել մարդասիրական անհետաձգելի կարիքներ։
Այս լրացուցիչ աջակցության միջոցով, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն տեղում աջակցում է Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված և Հայաստանում ապաստանած՝ խոցելի վիճակում գտնվող գրեթե 74,000 փախստականների և տեղահանված անձանց հրատապ մարդասիրական օգնություն տրամադրելու ջանքերին: Այս ֆինանսավորման շնորհիվ կավելանա կենսական նշանակության պարենային օգնության ծավալը, կտրամադրվի մարդասիրական պաշտպանություն և արտակարգ իրավիճակների համար նախատեսված ժամանակավոր ապաստան:
ԱՄՆ-ն կանգնած է Ադրբեջանի ռազմական գործողությունից տուժած քաղաքացիական անձանց կողքին և աջակցում է Հայաստանի կառավարության՝ կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց օգնելու ջանքերին»,- նշված է հաղորդագրությունում։

США предоставят дополнительную гуманитарную помощь на сумму 4,1 миллиона долларов для удовлетворения потребностей вынужденных переселенцев из Арцаха
21/11/2023 19:35
США через Агентство США по международному развитию объявили о предоставлении дополнительной гуманитарной помощи на сумму более $4,1 млн для удовлетворения потребностей людей, пострадавших от событий в Нагорном Карабахе.
"Вместе с этим дополнительным финансированием с 2020 года гуманитарная помощь США для реагирования на ситуацию в Нагорном Карабахе составила около 28 миллионов долларов США.
В результате военной операции Азербайджана в Нагорном Карабахе с 19 по 20 сентября более 100 000 человек были вынужденно переселены в Армению, что привело к возникновению неотложных гуманитарных потребностей.
Посредством этой дополнительной помощи USAID поддерживает усилия на местах по оказанию чрезвычайной гуманитарной помощи почти 74 000 уязвимых беженцев и лиц, перемещенных из Нагорного Карабаха и нашедших убежище в Армении. Это финансирование увеличит объемы жизненно важной продовольственной помощи, обеспечит гуманитарную защиту и временное убежище.
США поддерживают мирное население, пострадавшее в результате военной операции Азербайджана, и поддерживают усилия правительства Армении по оказанию помощи нуждающимся людям", - говорится в сообщении.