ՀԱՊԿ-ից դուրս չեն գալիս, բայց ոչ մի նիստի չեն մասնակցում, ակնհայտ դեմարշ է կատարվում. Արմեն Ռուստամյան
22/11/2023 13:40
ՀԱՊԿ-ից դուրս չեն գալիս, բայց ոչ մի նիստի չեն մասնակցում։ Ասեցինք՝ դեմարշ է, ասեցին՝ ոչ, դեմարշ չէ, բայց ակնհայտ դեմարշ է կատարվում. այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը՝ անդրադառնալով ՀԱՊԿ նիստերին և հանդիպումներին չմասնակցելու հայկական կողմի որոշումներին։
«Կա քաղաքականության թե՛ վեկտորի փոփոխություն, որի մասին մենք խոսել ենք, թե՛ ընդհանրապես անվտանգային համակարգի փոփոխություն, որը մեզ համար խիստ վտանգավոր է կատարել այս պայմաններում», - ասաց նա։
Ըստ Ռուստամյանի՝ այս որոշումը լուրջ խնդիր է առաջացնում, որովհետև որոշումը հակամարտող կողմերի միջև է, որոնք Ուկրաինայում պատերազմական վիճակում են։
«Ճամբարափոխություն իրականացնել այս պահին՝ տեղին չէ։ Պատկերացրեք՝ կռվի ժամանակ մի խրամատում էիք, պարզեք, որ դա ձեր դուրը չի գալիս, անցնեք այլ խրամատ, իհարկե, զոհեր կունենաք. Ուկրաինայի, Վրաստանի օրինակն ունենք», - ասաց նա։

Армен Рустамян: Они не выходят из ОДКБ, но и не участвуют ни в одном мероприятии, это очевидный демарш
22/11/2023 17:50
Они не выходят из ОДКБ, но не участвуют ни в одном мероприятии. Спросили: это демарш? Сказали: нет, это не демарш, но это очевидный демарш. Об этом сегодня в беседе с журналистами заявил депутат от фракции "Армения" Армен Рустамян, имея в виду решения армянской стороны не участвовать в заседаниях и мероприятиях ОДКБ.
"Происходит изменение политического вектора, о котором мы говорили, и изменение системы безопасности в целом, что нам крайне опасно делать в этих условиях", - сказал он.
По словам Рустамяна, это решение вызывает серьезную проблему, поскольку решение принимается между конфликтующими сторонами, которые находятся в состоянии войны на Украине.
По словам Армена Рустамяна, Армения меняет свою систему безопасности, не понимая, что будет дальше. «Пока звучат только слова и предпринимаются очень слабые шаги по обмену вооружением, что конечно не дает никаких гарантий полного обеспечения нашей безопасности и боеспособности», - заключил депутат.