ԱԱԾ մերժել է քրեական վարույթ հարուցել  Սամվել Բաբայանի հայտարարությունների կապակցությամբ
Ազգային անվտանգության ծառայությունը մերժել է «դավաճանության» հոդվածով քրեական վարույթ հարուցել Արցախի պաշտպանության նախկին նախարար, ԱԽ նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանի հայտարարությունների կապակցությամբ, պնդելով՝ Ադրբեջանի հետ բանակցությունների ընթացքում Բաբայանի գործողություններում հանցակազմ չկա։ Այդ մասին հայտնում է «Ազատություն»-ը։ Ինչպես ավագ քննիչ, փոխգնդապետ Նորայր Այվազյանն է նշել, Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը տեղյակ է եղել և՛ բանակցային գործընթացի, և՛ Բաքվին փաստաթղթեր փոխանցելու մասին։
Հիշեցնենք՝ Սամվել Բաբայանը հայտարարել էր, որ Բաքվին 23 կետից բաղկացած փաստաթուղթ է փոխանցել, Ադրբեջանն էլ համաձայնել է  իր առաջարկներին։
Ինչպես հայտնում է «Ազատություն»-ը, ԱԱԾ ավագ քննիչը, մերժելով քրեական վարույթի հարուցումը, ի պատասխան գրել է, որ Սամվել Բաբայանն արել է ընդհանուր բնույթի և վերացական հայտարարություններ, որոնցում չկա կոնկրետ հանցագործություն մասին տեղեկություն։
«Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ բանակցելու գործընթացում Սամվել Բաբայանի գործողությունները այլ անձի կամ պետության կողմից չեն վիճարկվել, որևէ կարգ չի խախտվել, ավելին՝ Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանը տեղյակ է եղել և՛ գործընթացի, և՛ փաստաթղթերի մասին»,- գրել է ավագ քննիչը։
ԱԱԾ քննիչը նաև նշել է, որ հարցազրույցներում Բաբայանի կողմից թշնամու կողմն անցնելու կամ դավաճանությանը բնորոշ հայտարարություններ չեն արվել, առկա են միայն Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար պետության կարգավիճակ ստեղծելու մասին տեղեկություններ պարունակող հայտարարություններ, որի առնչությամբ էլ տեղի է ունեցել փաստաթղթերի փոխանակում Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ:

СНБ отказала в возбуждении уголовного преследования по поводу высказываний Самвела Бабаяна
Служба национальной безопасности отказалась возбудить уголовное дело по статье «госизмена» в связи с высказываниями бывшего министра обороны Арцаха, бывшего секретаря Совета безопасности Самвела Бабаяна, утверждая, что в действиях Бабаяна на переговорах с Азербайджаном нет никакой преступности. Об этом сообщает радио "Свобода". Как отметил старший следователь подполковник Норайр Айвазян, президент Арцаха Араик Арутюнян был в курсе как переговорного процесса, так и передачи документов Баку.
Напомним, Самвел Бабаян сообщил, что передал Баку документ, состоящий из 23 пунктов, и Азербайджан согласился с его предложениями.
Как сообщает радио "Свобода", старший следователь СНБ, отказывая в возбуждении уголовного преследования, написал в ответ, что Самвел Бабаян сделал общие и абстрактные заявления, в которых нет информации о конкретном преступлении.
"В ходе переговоров с представителями Азербайджана действия Самвела Бабаяна не были оспорены другим лицом или государством, никакие правила не были наркшены, более того, бывший президент Арцаха Араик Арутюнян был осведомлен как о процессе, так и о документах", - написал старший следователь.