Արարատ Միրզոյանն ու Եվրամիության երկրների դեսպանները ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ընդլայնման հարցն են քննարկել
22/11/2023 21:06
Նոյեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված Եվրոպական Միության և ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանների հետ, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ընդգրկուն օրակարգի հարցերի շուրջ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի և ԵՄ միջև քաղաքական երկխոսության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին, տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության առավել զարգացման հեռանկարներին:
Ի թիվս այլնի, անդրադարձ է կատարվել օրեր առաջ Բրյուսելում կայացած ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության երկրորդ բարձրաստիճան նիստի անցկացմանը, Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության գործունեությանը, ինչպես նաև Հայաստանում բարեփոխումների օրակարգին և ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը ԵՄ կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությանը՝ ՀՀ վարչապետի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի հոկտեմբերի 5-ի համատեղ հայտարարությանը համահունչ:
ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման և մարդկանց միջև շփումների ակտիվացման համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի ուղղությամբ առկա դրական դինամիկան վերջնական որոշման կայացմանն ուղղորդելու կարևորությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում կայունության և տևական խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականը: Նախարարն ընդգծել է, որ այն հիմնված է այն հիմնական սկզբունքների վրա, որոնք իրենց արտացոլումն են գտել նաև հոկտեմբերին Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում կայացած քառակողմ հանդիպումից հետո ընդունված հայտարարության մեջ և վերաբերում են տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը, սահմանազատմանն ու տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակմանը:
Արարատ Միրզոյանը ԵՄ դեսպաններին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հիմքում դրված՝ տարածաշրջանում կապուղիների արդյունավետ ապաշրջափակման և շահավետ փոխկապակցվածության ձևավորման տեսլականը, ինչը կարող է նաև խաղաղության երաշխիք դառնալ:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ սեպտեմբերին իրականացված լայնածավալ ռազմական հարձակմանը և դրա հետևանքով ԼՂ լիակատար էթնիկ զտմանը՝ նախարար Միրզոյանը մասնավորապես նշել է Հայաստան բռնի տեղահանված ԼՂ հայության կարիքների և իրավունքների հասցեագրման անհրաժեշտությունն ու այդ ուղղությամբ իրականացվող քայլերը»:

Арарат Мирзоян и послы стран ЕС обсудили вопрос расширения отношений Армения-ЕС
22 ноября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с аккредитованными в Республике Армения послами государств-членов ЕС. Об этом сообщили в МИД.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам всеобъемлющей повестки партнерства Армения-ЕС. Собеседники коснулись шагов, осуществляемых в направлении углубления политического диалога между Арменией и ЕС, перспектив дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах.
В числе прочего, было затронуто состоявшееся несколько дней назад в Брюсселе второе заседание диалога высокого уровня Армения-ЕС по политическим вопросам и вопросам безопасности, деятельности мониторинговой миссии ЕС в Армении, а также повестки реформ в Армении и последовательного содействия ЕС укреплению демократических институтов в соответствии с совместным заявлением премьер-министра Армении и председателя Европейской комиссии от 5 октября:
В контексте реализации соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС и активизации контактов между людьми министр Мирзоян подчеркнул важность позитивной динамики в вопросе начала диалога по либерализации визового режима для принятия окончательного решения.
На встрече обсуждались вопросы региональной безопасности. Арарат Мирзоян представил видение Армении в вопросе установления стабильности и долгосрочного мира в регионе. Министр подчеркнул, что оно основано на тех основных принципах, которые нашли свое отражение и в заявлении, принятом после четырехсторонней встречи в рамках европейского политического сообщества в Гранаде в октябре, и касаются взаимного признания территориальной целостности, делимитации границы и разблокирования региональных каналов связи. В этой связи Мирзоян представил послам проект «Перекресток мира», который может стать гарантией мира.
Коснувшись широкомасштабного военного нападения Азербайджана на народ Нагорного Карабаха в сентябре и последовавшей за этим полной этнической чистки Нагорного Карабаха, министр Мирзоян, в частности, отметил необходимость обращения к нуждам и правам армян Нагорного Карабаха, вынужденно перемещенных в Армению, и предпринимаемые в этом направлении шаги.