ԽՍՀՄ երկրներից Ադրբեջանը միակն է, որը էթնիկ զտումների միջոցով կտրուկ նվազեցրել է ազգային փոքրամասնությունների թիվը
22/11/2023 12:38
Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի փորձագետ, տնտեսագետ Աշոտ Խուրշուդյանը X-ի իր միկրոբլոգում  ներկայացրել է ինֆոգրաֆիկա՝ ցույց տալով, որ 1939թ.-ին Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնությունները կազմում էին երկրի բնակչության 42 տոկոսը, իսկ 23թ.-ին արդեն բնակչության ընդամենը 5 տոկոսն են։
«Խորհրդային բոլոր 15 հանրապետություններից Ադրբեջանը միակն է, որը էթնիկ զտումների և ցեղասպանության միջոցով կտրուկ նվազեցրել է իր երկրում ազգային փոքրամասնությունների թիվը՝ միևնույն ժամանակ ծախսելով միլիոններ՝ բազմազգ պետությունների թվում հայտնվելու համար», - գրել է տնտեսագետը՝ Ադրբեջանին «Վատագույններից ամենավատը» որակելով։

Среди стран СССР Азербайджан — единственная страна, которая за 84 года резко сократила численность национальных меньшинств посредством этнических чисток — с 42% до 5%
22/11/2023 12:34
Экономист Ашот Хуршудян, эксперт Международного центра человеческого развития, в своем микроблоге X представил инфографику, показывающую, что в 1939 году национальные меньшинства в Азербайджане составляли 42 процента населения страны, а в 23 году они составляли лишь 5 процентов населения страны.
"Среди всех 15 советских республик Азербайджан - единственная, которая резко сократила количество национальных меньшинств в своей стране путем этнических чисток и геноцида, при этом тратя миллионы на то, чтобы появиться в числе многонациональных государств", - написал экономист, назвав Азербайджан "худшим из худших".