Կրեմլի թիրախում Փաշինյանը չէ՝ Հայաստանն է. Դավիթ Շահնազարյան (Տեսանյութ)
Ռուս-թուրքական աշխարհաքաղաքական ծրագրերին Հայաստանն իր գոյությամբ է խանգարում։ Հայաստանում որոշ փորձագետներ փորձում են տարանջատել Ռուսաստանը Թուրքիայից, դա միամտություն է։ Փաշինյանը տարածաշրջանում ռուս-թուրքական շահերն է սպասարկում, Կրեմլի գործիքն է, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է քաղաքական գործիչ Դավիթ Շահնազարյանը։
«Ինչ-որ պահի Փաշինյանը ստիպված է կողմնորոշվել՝ շարունակելո՞ւ է սիրախաղ Արևմուտքի հետ՝ մնալով Ռուսաստանի գործիքը, թե՞ հրաժարվում է Ռուսաստանի գործիք լինելուց և առաջնորդվելու է Հայաստանի ազգային շահերով։
Մեր տարածաշրջանում ձևավորվել է ռուս-թուրքական աշխարհաքաղաքական բլոկադա, Ռուսաստանը և Թուրքիան տարածաշրջանը համարում են ներքին բակ և որևէ մեկն այստեղ մուտքի իրավունք չուներ, ցավոք, մինչև 2022 թվականի ամառ Արևմուտքն էլ լուրջ քայլեր չէր ձեռնարկում այդ ռուս-թուրքական, այսպես կոչված, ամրոցը խարխլելու համար, բայց հիմա այդ ամրոցն էապես ջախջախված է։ Ջղաձգումները, որ տեսնում ենք Բաքվի, Կրեմլի կողմից, պայմանավորված են ռուս-թուրքական աշխարհաքաղաքական բլոկադայի ճաքեր տալով»։
Դավիթ Շահնազարյանի գնահատմամբ՝ վերջին շաբաթների ընթացքում տարածաշրջանում տեղի է ունեցել երեք կարևորագույն իրադարձություն։ Հայաստանը սպառազինություն է գնել ՆԱՏՕ-ի անդամ Ֆրանսիայից և այդ սպառազինությունը Հայաստան է բերվել Վրաստանից՝ ցամաքային ճանապարհով։
«Հարցը ոչ այնքան այդ մի քանի տասնյակ զրահամեքենաներն են, այլ այն, որ այդ գնումով ռազմական ոլորտում սերտ գործակցություն է հաստատվում Փարիզի հետ, ինչը լրջագույն քաղաքական քայլ է։ Երկրորդ իրադարձությունն այն էր, որ Եվրահանձնաժողովն առաջարկեց ԵՄ թեկնածու երկրի կարգավիճակ տրամադրել Վրաստանին։ Երրորդ իրադարձությունն այն էր, որ Բաքվի, Անկարայի, Մոսկվայի առաջ բերած 3+3 բանակցությունների ձևաչափը մեծ հաշվով տապալվեց»։

Давид Шахназарян: Mишенью Кремля является не Пашинян, а Армения
Армения своим существованием мешает российско-турецким геополитическим планам. Некоторые эксперты в Армении пытаются отделить Россию от Турции, это наивно. Пашинян служит российско-турецким интересам в регионе, он является инструментом Кремля, заявил в программе Aysor.am «Есть вопросы» политический деятель Давид Шахназарян.
«В какой-то момент Пашинян должен решить, продолжит ли он заигрывать с Западом, оставаясь инструментом России, или же откажется быть инструментом России и будет руководствоваться национальными интересами Армении».
В нашем регионе образовалась российско-турецкая геополитическая блокада, Россия и Турция считают регион своим внутренним двором и никто не имел права сюда входить, к сожалению, до лета 2022 года Запад не предпринимал серьезных шагов по подрыву этой российско-турецкой так называемой крепости, но сейчас эта крепость практически разрушена. Напряженность, которую мы видим из Баку и Кремля, вызвана прорывами российско-турецкой геополитической блокады».
По оценке Давида Шахназаряна, за последние недели в регионе произошло три важных события. Армения закупила оружие у Франции, члена НАТО, и это вооружение было доставлено в Армению из Грузии по суше.
"Вопрос не в количестве бронетехники, сколько в том, что благодаря этой закупке устанавливается тесное сотрудничество с Парижем в военной сфере, что является очень серьезным политическим шагом. Вторым событием стало то, что Еврокомиссия предложила предоставить Грузии статус страны-кандидата на членство в ЕС. Третьим событием стало то, что выдвинутый Баку, Анкарой и Москвой переговорный формат «3+3» по большому счету провалился».