Հայաստանի և Եվրոպայի մերձեցումը պետք է լինի շարունակական ու ֆունդամենտալ. Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 23-ին ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված ԵՄ ռեզիդենտ եւ ոչ ռեզիդենտ դեսպաններին: Հանդիպմանը բացման ելույթում ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Եվրոպական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի կողմից իրականացվող բարեփոխումների օրակարգին աջակցող առաջնային գործընկեր:
Նա շեշտել է, որ ընդլայնվել է իրավապայմանագրային դաշտը, եւ մեր համագործակցությունը համալրվել է նոր ուղղություններով, մասնավորապես, Հայաստան-ԵՄ քաղաքական եւ անվտանգային հարցերով երկխոսությամբ:
«Հարգելի՛ դիվանագետներ, ես՝ որպես խորհրդարանական, ցանկանում եմ ձեզ փոխանցել իմ ընտրողների մեծամասնության եվրոպական ձգտումները: Հայաստանի եւ Եվրոպայի մերձեցումը պետք է լինի շարունակական եւ ֆունդամենտալ»,- շեշտել է ԱԺ նախագահը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության շուտափույթ մեկնարկին, Հայաստան-ԵՄ միջխորհրդարանական համագործակցությանը, մասնավորապես, խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի շրջանակում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ափսոսանք է հայտնել, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է մասնակցել ԵՄ կողմից նախաձեռնվող հանդիպումներին՝ հավատարիմ չմնալով Բրյուսելում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին եւ ակնհայտ դարձնելով իր ռազմատենչ ու նվաճողական նկրտումները:
Շնորհակալություն հայտնելով ԵՄ անդամ երկրներին դիտորդներ ուղարկելու համար՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել ԵՄ առաքելության տեղակայման որոշումը, որը նշանակալի քայլ է մեր տարածաշրջանում կայունության հաստատման ուղղությամբ:
ԵՄ դեսպաններին է ներկայացվել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի գաղափարը, որը տնտեսական եւ կապուղիների զարգացման հնարավորություններ է տալիս ինչպես հարավկովկասյան տարածաշրջանի, այնպես էլ դրանից դուրս գտնվող երկրների համար:
Պատասխանելով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայերին առնչվող հարցերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունն այս օրերին կենտրոնացած է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց կարիքների գնահատման եւ նրանց առաջնային խնդիրների լուծման վրա, որն առավել արդյունավետ կարող է լինել միայն միջազգային ուժեղ ներգրավման դեպքում: Նա հավելել է, որ մեր երկիրը մեծապես գնահատում է Եվրոպական միության եւ անդամ պետությունների կողմից արդեն իսկ հատկացված մարդասիրական օգնությունը:
Քննարկմանն անդրադարձ է եղել նաեւ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ նոյեմբերի 17-ի որոշմանը, որով դատարանը Բաքվին պարտավորեցրել է ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգ վերադարձն իրենց տներ, այնտեղ մնացածների ու այնտեղից դուրս գալ ցանկացողների անվտանգությունը:
Դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները հետաքրքրվել են նաեւ խորհրդարանական ընդդիմության, խորհրդարանում կանանց ներգրավվածության, որոշումների վրա կանանց ազդեցության հարցերով:

Ален Симонян: Сближение Армении и Европы должно быть последовательным и фундаментальным
23 ноября председатель НС Ален Симонян принял аккредитованных в Армении послов-резидентов и нерезидентов ЕС. Глава парламента в своем вступительном слове на открытии встречи отметил, что Евросоюз продолжает оставаться приоритетным партнером, содействующим реализуемой Арменией повестке реформ.
Он подчеркнул, что расширилось договорно-правовое поле, и наше сотрудничество дополнилось новыми векторами, в частности, диалогом по вопросам политики и безопасности между Арменией и ЕС.
На встрече затронуты скорейшее начало диалога между Арменией и ЕС по вопросам либерализации виз, межпарламентского сотрудничества Армения-ЕС, в частности, в рамках Комитета парламентского партнерства.
Спикер НС выразил сожаление, что Азербайджан отказывается участвовать во встречах, инициированных ЕС, не придерживаясь достигнутых в Брюсселе договоренностей и делая явными свои воинственные и завоевательные амбиции.
Поблагодарив страны-члены ЕС за отправку наблюдателей, Ален Симонян высоко оценил решение о размещении миссии ЕС, являющееся важным шагом к установлению стабильности в нашем регионе.
Послам ЕС была представлена идея проекта «Перекресток мира», который дает возможности экономического и коммуникационного развития как для южнокавказского региона, так и для стран за его пределами.
Отвечая на вопросы, связанные с насильственно перемещенными армянами из Нагорного Карабаха, председатель НС отметил, что правительство Армении в эти дни сосредоточено на оценке потребностей указанных лиц и решении их первоочередных проблем, что может быть более эффективным лишь при условии ощутимого международного участия. Он добавил, что наша страна высоко ценит гуманитарную помощь, уже предоставленную Евросоюзом и государствами-членами.
В ходе обсуждения также затронуто решение Международного суда от 17 ноября, обязывающее Баку обеспечить безопасное возвращение карабахских армян в свои жилища, безопасность оставшихся в НК и желающих его покинуть.
Представителей дипломатического корпуса интересовали также вопросы парламентской оппозиции, вовлеченности женщин в парламент и влияния их на принимаемые решения.