«Սա պարզագույն քրեական հետապնդում է, այն պայմանավորված է իմ քաղաքական գործունեությամբ». Հայկ Մամիջանյանը հրավիրվել է հարցաքննության
23/11/2023 11:34
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը հրավիրվել է Քննչական կոմիտե՝ հարցաքննության։
Ավելի վաղ պատգամավորը հայտնել էր այս մասին՝ տեղեկացնելով, որ վարույթը վերաբերում է ՀՀ ՔՐ. օրենսգրքի 330-րդ հոդվածին (բռնություն գործադրելու հրապարային կոչերը, բռնությունը հրապարակային արդարացնելը կամ քարոզելը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը)։
Վարույթի նախաձեռնման հիմքում դրվել են ԱԺ-ում Հայկ Մամիջանյանի ճեպազրույցի և ելույթի ժամանակ արտահայտած մտքերը։
Լրագրողների հետ զրույցում Մամիջանյանն ասաց, որ, ըստ իր տեղեկությունների, հաղորդումը ներկայացվել է Վանաձորի Հելսինկյան գրասենյակի կողմից։
«Չգիտեի, որ Արթուր Սաքունցն իմ արվեստի մեծ ֆանատ է, թող շարունակի լսել իմ ասածները, գուցե, իրեն մի օգուտ տա։ Երևի «հայրենասիրություն» բառը չի սիրում, ամեն անգամ նյարդային բաներ է ունենում այդ բառը լսելիս։ Հարցաքննության ընթացքում մանրամասնեցի, թե ինչ եմ նկատի ունեցել ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարությունն անելիս։ Այս պահին քննչականն ինձ այլ հարցեր չուներ։ Սա պարզագույն քրեական հետապնդում է, որն ակնհայտ երևում է նաև գործի ընթացքից։ Բնականաբար, դա պայմանավորված է իմ քաղաքական գործունեությամբ։ Ենթադրում եմ, որ իրենց պարզամիտ հաշվարկն այն է, որ սրանով ինչ-որ կերպ պետք է սահմանափակեն իմ գործունեությունը»,-ասաց Հայկ Մամիջանյանը։
Նա վստահեցրեց, որ իր գործունեությունը, բնականաբար, չի սահմանափակվելու, որովհետև ինքը «թքած ունի» նման ճնշումների վրա։

«Это примитивное уголовное преследование, оно связано с моей политической деятельностью»: Айка Мамиджаняна вызвали на допрос
23/11/2023 12:27
Руководитель фракции НС "Честь имею" Айк Мамиджанян был вызван в Следственный комитет на допрос.
Ранее депутат сообщал об этом, отметив, что производство касается статьտ 330 Уголовного кодекса Республики Армения (публичные призывы к совершению насилия, публичное оправдание или пропаганда насилия, а также распространение материалов или предметов с этой целью).
Возбуждение дела было основано на словах, высказанных Айком Мамиджаняном во время брифинга и выступления в Национальном Собрании.
В беседе с журналистами Мамиджанян сообщил, что, по его данным, обращение поступило от Ванадзорского офиса Хельсинской Гражданской Ассамблеи.
"Я не знал, что Артур Сакунц - большой поклонник моего творчества, пусть он и дальше слушает то, что я говорю, может быть, ему это принесет какую-то пользу. Возможно, ему не нравится слово «патриотизм», он нервничает каждый раз, когда слышит это слово. В ходе допроса я подробно объяснил, что имел в виду, когда делал это заявление на брифинге. Других вопросов ко мне у следователя сейчас нет. Это примитивное уголовное преследование, что также видно из хода дела. Естественно, это связано с моей политической деятельностью. Я предполагаю, что их наивный расчет заключается в том, что они должны как-то ограничить этим мою деятельность", - сказал Айк ​​Мамиджанян.