Հայաստանի  և Ադրբեջանի պետական սահմանին, ըստ նախնական պայմանավորվածության, նոյեմբերի 30-ին կկայանա պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի հերթական նիստը
23/11/2023 11:17
Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանին, ըստ նախնական պայմանավորվածության, նոյեմբերի 30-ին կկայանա պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովի հերթական նիստը
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովները հանդիպում կունենան երկու երկրների պետական սահմանին, այս մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
«Ըստ նախնական պայմանավորվածության՝ նոյեմբերի 30-ին Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանին տեղի կունենա երկու երկրների` ՀՀ կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման ու սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի կողմից՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի հերթական հանդիպումը»,- նշել է Բադալյանը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել՝ Հայաստանին առաջարկելով խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները շարունակելու համար հանդիպում անցկացնել պետական սահմանին։ Դրան հաջորդեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը, որով հայկական կողմն Ադրբեջանին առաջարկում էր երկու երկրների պետական սահմանին անցկացնել սահմանազատման հանձնաժողովների հանդիպում։

Согласно предварительной договоренности, 30 ноября на государственной границе Армении и Азербайджана состоится очередное заседание комиссии по демаркации государственной границы
23/11/2023 11:31
Комиссии по демаркации границ Армении и Азербайджана встретятся на государственной границе двух стран, сообщила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян.
"Согласно предварительной договоренности, 30 ноября на государственной границе Республики Армения и Азербайджанской Республики состоится очередная встреча Комисси по демаркации и безопасности государственной границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой со стороны Республики Армения и государственной комиссии по демаркации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения со стороны Азербайджана", - отметила Бадалян.
Ранее МИД Азербайджана распространил заявление, предложив Армении провести встречу на государственной границе для продолжения переговоров по мирному договору. После этого последовало заявление МИД Армении, в котором армянская сторона предложила Азербайджану провести заседание демаркационной комиссии на государственной границе двух стран.