Մենք մոռացե՞լ ենք 88-ի ազգային զարթոնքը, Արցախի տված հպարտության զգացումը,  մեր Եռատոնը ․․․  Շատ կարևոր է, որ Արցախի պետականությունը կարողանանք պահել․ Աշոտ Ղուլյան
23/11/2023 19:38
Մենք մոռացե՞լ ենք 88-ի ազգային զարթոնքը, Արցախի տված հպարտության զգացումը, մեր Եռատոնը ․․․ Շատ կարևոր է, որ Արցախի պետականությունը կարողանանք պահել․ Աշոտ Ղուլյան
«Ցավով պետք է նշեմ, որ այսպիսի վատ հարաբերություններ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության միջև չեն եղել՝  կառավարման ոչ մի էլիտայի օրոք։ Այսպիսի կտրվածություն չի եղել, և սա ոչ մի բանով չի կարելի արդարացնել»,- «Արցախ. ընթացիկ հարցեր և հեռանկարներ» խորագրով  քննարկմանը նշեց Արցախի ԱԺ նախկին նախագահ Աշոտ Ղուլյանը՝ հավելելով՝ խոսքը միայն պաշտոնական հարաբերությունների մասին չէ․  մարդկային, անձնական հարաբերությունների մասին է։
Աշոտ Ղուլյանը կործանարար համարեց նաև Արցախի պետականությունը պահպանելու գաղափարից հրաժարվելը։
«Արցախի պետականությունը պահպանելու թեման այսօրվա թեմա չէ միայն, այն ապագայի թեմա է։ Եթե մենք մտածում ենք մեր ընդհանուր հայկական քաղաքական մտքի զարգացման, հայկական միասնական պետականության մասին, շատ կարևոր է, որպեսզի Արցախի պետականությունը կարողանանք ճիշտ պահել»,- ասաց Արցախի ԱԺ նախկին նախագահը։
Նա նաև տարակուսանք հայտնեց՝ մի՞թե հնարավոր է մոռանալ այն, ինչ ապրել ենք վերջին տասնամյակների ընթացքում։
«Ինձ համար զարմանալի է, որ կարծես թե մենք 10 օրում մոռացության ենք տվել այն, ինչը 30 տարի շարունակ եղել է մեր հայկական միասնական օրակարգում։ Այսինքն՝ մենք մոռացե՞լ ենք 1988 թվականի ազգային զարթոնքը, մոռացե՞լ եք Արցախի տված հպարտության զգացումը, որ ամբողջ Հայաստանը, Սփյուռքը, հայկական բոլոր գաղթօջախները դրանով էին ապրում։ Մենք 25 և ավելի տարիներ այդ հպարտության զգացումը կրել ենք, և դա եղել է միասնական զգացում։ Արցախի պետականության հետ կապված տոները, մեր Եռատոնը ․․․  Եթե մենք այս հարցերը մեր մտքից, օրակարգից նույնիսկ ժամանակավորապես  հանենք, շատ դժվար է տեսնել մեր ժողովրդի ապագան»,- ընդգծեց Աշոտ Ղուլյանը։
Արցախի ԱԺ նախագահը նշեց նաև՝ արցախցիների վերադարձի իրավունքի ապահովմանը զուգահեռ՝ պետք է պայքարել նաև ինքնորոշման իրավունքի ապահովման ուղղությամբ։
«Յուրաքանչյուր արցախցու երազանքն է՝ վերադառնալ իր երկիր, իր ծննդավայր, իր տուն։ Բայց  եթե մենք վերադարձի իրավունքի հետ չկարողանանք ապահովել մեր ինքնորոշման իրավունքը, ապա մեզ սպասվում է հերթական հիասթափությունը»,- ասաց նա։

Ашот Гулян: Разве мы забыли общенациональное пробуждение 1988 года, чувство гордости, подаренное Арцахом, наш Троепраздник... Очень важно суметь сохранить государственность Арцаха
23/11/2023 20:42
«С сожалением вынужден констатировать, что таких плохих отношений между Республикой Армения и Республикой Арцах не существовало ни при одной правящей элите. Такого разделения не было, и это ничем не может быть оправдано»,-  в ходе дискуссии на тему «Арцах: Актуальные вопросы и перспективы» об этом заявил бывший председатель Национального собрания Арцаха Ашот Гулян, добавив, что речь идет не только об официальных отношениях: речь идет о человеческих, личных отношениях.
Ашот Гулян также счел губительным отказ от идеи сохранения государственности Арцаха.
«Тема сохранения государственности Арцаха – это не только тема сегодняшнего дня, это тема будущего. Если мы думаем о развитии нашей общеармянской политической мысли, единой армянской государственности, то очень важно, чтобы мы могли правильно сохранить государственность Арцаха", - сказал бывший председатель Национального собрания Арцаха.
Он также выразил недоумение, можно ли забыть то, что мы пережили за последние десятилетия?
«Для меня удивительно, что кажется, что за 10 дней мы забыли то, что было в нашей общей армянской повестке дня на протяжении 30 лет. Другими словами, разве мы забыли общенациональное пробуждение 1988 года, чувство гордости, подаренное Арцахом, когда этим жила вся Армения, Диаспора, все армянские колонии?
Мы испытываем это чувство гордости уже более 25 лет и это было чувством народного единства. Праздники, связанные с государственностью Арцаха, наш Троепраздник... Если мы хотя бы на время забудем эти вопросы, будет очень трудно увидеть будущее нашего народа", - подчеркнул Ашот Гулян.
Председатель Национального собрания Арцаха также отметил, что наряду с обеспечением права на возвращение арцахцев, нужно также бороться за право на самоопределение.
«Мечта каждого арцахца – вернуться в свою страну, на свою родину, в свой дом. Но если мы не сумеем обеспечить свое право на самоопределение наряду с правом на возвращение, то нас ждет еще одно разочарование", - сказал он.