Պարտադրված խաղաղության պայմանագիրը նույն կապիտուլյացիան է․ Եթե Հայաստանի կառավարիչը այդպիսի՛ պայմանագիր պետք է ստորագրի, ապա կոչվելու է կրկնակապիտուլյանտ․ Սերժ Սարգսյան
24/11/2023 18:02
Տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատումն անհրաժեշտություն է, սակայն ամենակարևոր հարցն այն է, թե Հայաստանի կառավարիչն ինչ տեքստով ու ինչ տեսքի պայմանագիր է պատրաստվում կնքել Ադրբեջանի հետ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն անհրաժեշտւթյուն է, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատումը, և ես տասնյակ տարիներ այդ կարծիքին եմ եղել։ Այդ կարծիքին ոչ երեկ, ոչ էլ այսօր եմ եկել։ Սկսած 90-ականների կեսերից՝ խոսում էի փոխզիջումների, խնդիրը բանակցությունների միջոցով կարգավորելու մասին։
Ոչ  միայն հարցազրույցներում, այլև ԱԺ ամբիոնից եմ հայտարարել, որ Աղդամն իմ հայրենիքը չէ, իսկ որոշ ժամանակ առաջ մարդիկ, որոնք իրենց համարում են հայրենասեր, շատ բան իմացող, Հայաստանի ապագայի մասին մտածող, Աղդամում նկարվում էին և ասում էին՝ Աղդամը մեր հայերնիքն է, իրենց կարծիքով՝ խայթում էին ինձ՝ չհասկանալով, ոիր հիմարություն են խոսում, և վերջն այսպիսին է լինելու։
Բայց մենք իրականության մեջ, կոնկրետ ես՝ չգիտեմ, թե ինչ տեքստ ու տեսք ունի այն խաղաղության պայմանագիրը, որը պատրասվում է կնքել Հայաստանի կառավարիչը։ Միայն որոշակի արտահոսքերից, այլ երկրների մամուլից ենք եզրակացություններ անում և տեսնում ենք, որ ամեն անգամ գնում ենք նոր զիջումների, ամեն անգամ։   Ուրեմն  ինչպե՞ս կարելի է դա կոչել խաղաղության պայմանագիր։ Եթե այդպիսի պայմանագիր կնքվի, ապա այդպիսի պայմանագիրը ճիշտ կլինի կոչել պարտադրված խաղաղության պայմանագիր, իսկ պարտադրված խաղության պայմանագիրը նույն կապիտուլյացիան է»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։
Նա հիշեցրեց՝ ինչ պայմաններում և երբ «կապիտուլյանտ» բառը դաջվեց Հայաստանի գործող վարչապետին․ դա 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ից հետո էր։ Այսօր,   եթե Նիկոլ Փաշինյանը պարտադրված խաղաղության պայմանագիր կնքի, կհամարվի կրկնակապիտուլյանը, ընդգծեց ՀՀ երրորդ նախագահը։
«Ես վստահ եմ՝ եթե այդպիսի՛ պայմանագիր պետք է ստորագրի, ապա նա կոչվելու է կրկնակապիտուլյանտ։ Անարդար խաղաղությունը պատճառ է նոր պատերազմի, սա ակնհայտ է»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։

Серж Саргсян: Принудительный мирный договор – это та же капитуляция: Если управленец Армении подпишет такой договор, его назовут двойным капитулянтом
24/11/2023 18:45
Установление прочного мира в регионе является необходимостью, но самый главный вопрос заключается в том, какой текст и форму соглашения управленец Армении собирается подписать с Азербайджаном. Об этом в беседе с журналистами заявил третий президент Армении Серж Саргсян.
"Подписание мирного договора с Азербайджаном является необходимостью, как и установление прочного мира в нашем регионе, и я придерживаюсь такого мнения уже десятки лет. Я пришел к такому мнению ни вчера, ни сегодня. С середины 90-х годов я говорю о компромиссах, решении проблемы путем переговоров.
Не только в интервью, но и с трибуны НС я заявлял, что Агдам не является моей родиной, и некоторое время назад люди, считающие себя патриотами, много знающие, думающие о будущем Армении, фотографировались в Агдаме и говорили, что Агдам - ​​наша родина, по их мнению, тем самым оскорбляли меня, не понимая, что несут ерунду, и конец будет таким.
Но в действительности, я конкретно, не знаю, каковы текст и форма мирного договора, который собирается подписать управленец Армении. Мы делаем выводы только из отдельных утечек, из прессы других стран, и видим, что каждый раз идём на новые уступки, каждый раз. Так как же это можно назвать мирным договором? Если такой договор будет подписан, то правильно будет называть такой договор принудительным мирным договором, а принудительный мирный договор – это та же капитуляция",- сказал он.
Он напомнил, при каких условиях и когда слово "капитулянт" было присвоено нынешнему премьер-министру Армении: это было после 9 ноября 2020 года. Сегодня, если Никол Пашинян подпишет принудительный мирный договор, его назовут двойным капитулянтом, подчеркнул третий президент Армении.