Ինչպե՞ս է, որ 30 տարի  դաշնակիցն իր պարտականությունները կատարում էր․ Որովհետև մենք աշխատելու ձևը գիտեինք․ ՀՀ երրորդ նախագահ
24/11/2023 19:51
Ինչպե՞ս է, որ 30 տարի դաշնակիցն իր պարտականությունները կատարում էր․ Որովհետև մենք աշխատելու ձևը գիտեինք․ ՀՀ երրորդ նախագահ
«ՀԱՊԿ-ը մեր գործընկերը չէ, ՀԱՊԿ-ը մեր դաշնակիցն է։ Մեր գործընկերը ՆԱՏՕ-ն է, մեր գործընկերներն այլ եկրներն են, որոնք չեն մտնում ՀԱՊԿ-ի մեջ։ Իսկ դաշնակիցների հետ պետք է աշխատել ուղեղով, ոչ թե միայն լեզվով: Եթե ուղեղ չունես, փոխաբերական մաստով եմ ասում, չես կարող ունենալ այն արդյունքը որն ակնկալում ես»,- գործող իշխանության՝ ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ տարվող քաղաքականությանն անդրադառնալով՝ ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Դաշնակիցը նրա համար չէ, որ քո փոխարեն կռվի։ Դաշնակիցը նրա համար է, որ անհրաժեշտության պարագայում, իր հնարավորությունների սահմաններում քեզ օժանդակի։ Բայց դա միակողմանի չի կարող լինել։ Դու էլ անհրաժեշտության դեպքում իրեն պետք  է օժանդակես՝ եթե ոչ զենքով, ապա տարբեր տեղերում քվեարկությամբ, վերաբերմունքով և այլն»,- հավելեց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Ինչ վերաբերում է գործող իշխանությունների մեղադրանքներին, թե ՀԱՊԿ-ը անհրաժեշտ կերպով չի արձագանքել Հայաստանի տարածք թշնամու ներխուժմանը, Սերժ Սարգսյանը նշեց՝ սկզբնապատճառն է պետք պարզել։
«Իսկ ո՞վ է կոնկրետ ինչ-որ բան ասել։ Լավ, ենթադրենք՝ ՀԱՊԿ-ը վատն է, իսկ ո՞վ է լավը։ Երբ դաշնակիցն առաջարկում է, իսկ դու ասում ես՝ չէ, ի՞նչ անի դաշնակիցը, գա խնդրի՞ քեզ, նորից և նորից գա խնդրի՞․․․ Մեր դաշնակիցներին արդարացնելու նպատակ չունեմ, եթե կուզեք՝ ես շատ ավելի մեծ պրոբլեմների մասին կարող եմ խոսել, բայց սկզբնապատճառն է պետք պարզել։
Բա ինչու՞ տևական ժամանակ՝ 30 տարի, այդ դաշնակիցն իր պարտականությունները կատարում էր, ինչու՞։ Որովհետև մենք աշխատելու ձևը գիտեինք, որովհետև մենք համարում էինք իրական դաշնակից, որովհետև մենք, անհրաժեշտության պարագայում, որևէ մեկից չէինք քաշվում և միջազգային ատյաններում քվեարկում էինք այնպես, ինչպես մեզ էր ձեռնտու, ոչ թե այնպես, ինչպես ուրիշներին դուր կգար և այդպես շարունակ», - ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը։

Третий президент Республики Армения: Как союзник выполнял свои обязательства на протяжении 30 лет? Потому что мы знали, как работать
24/11/2023 20:16
«ОДКБ — не наш партнер, ОДКБ — наш союзник. Наш партнер – НАТО, наши партнеры – другие страны, не входящие в ОДКБ. А с союзниками надо работать мозгами, а не только языком. Если у тебя нет мозгов, я говорю это не в прямом смысле, ты не сможешь добиться того результата, которого ожидаешь»,- касаясь политики нынешней власти в отношении ОДКБ, сказал третий президент Республики Армения Серж Саргсян.
«Союзник не для того, чтобы он сражался вместо тебя. Союзник для того, чтобы поддержать тебя в случае необходимости, в пределах своих возможностей. Но все это не может быть односторонним. Если необходимо, ты также должен поддержать его, если не оружием, то своим отношением и т.д.", - добавил третий президент Армении
Что касается обвинений нынешних властей в  адрес ОДКБ, в том, что ОДКБ не отреагировала на вторжение врага на территорию Армении, Серж Саргсян заявил, что необходимо выяснить первопричину.
"— А кто конкретно что-то сказал? Ну допустим ОДКБ плохой союзник, а кто хорош? Когда союзник предлагает, а ты говоришь «нет», что должен делать союзник? Приходить к тебе и просить что ли, приходить и просить снова и снова?... Я не собираюсь оправдывать наших союзников, если хотите, я могу говорить и о гораздо более серьезных проблемах, но нам нужно выяснить первопричину.
Тогда почему на протяжении долгих 30 лет этот союзник выполнял свои обязательства, почему? Потому что мы знали, как надо работать, потому что считали себя настоящим союзником, потому что мы ни перед кем не отступали в случае необходимости и голосовали в международных инстанциях так, как нам было выгодно, а не так, как хотелось бы другим, и так далее", - сказал третий президент Республики Армения.