Նման հարց, այո՛, կա․ Փաշինյանը՝ անկլավների մասին
Տավուշի մարզից մի քաղաքացի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք անկլավների թեման կա բանակցությունների սեղանին։
«Եթե կա, ապա ինչպե՞ս է դա հանգուցալուծվելու։ Մենք չենք ուզում անորոշության մեջ ապրել։ Մենք հստակություն ենք ուզում»,-ասաց քաղաքացին։
Փաշինյանն էլ պատասխանեց, որ այդ թեմայով մի քանի անգամ արդեն բաց խոսել է.«Նման հարց, այո՛, կա։ Արդեն ասացի, որ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության սկզբունքներից մեկն այն է, որ ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը խորհրդային  տարածքների հիման վրա։ Երբ ասում ենք՝ Հայաստանի 29.8 հազար քառ.կմ տարածք, դրա մեջ չեն մտնում այն անկլավները, որոնք խորհրդային տարիներին պատկանել են Ադրբեջանին, սակայն դրա մեջ մտնում է Արծվաշենը, որը էքսկլավ է՝ շրջափակված Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքով։ Եթե ես ուզենամ էլ, չեմ կարող ասել, որ նման հարց չկա, քանի որ Արծվաշենը ՀՀ-ի ինքնիշխան տարածք է։ Երբ մենք Արծվաշենի հարցը բարձրացնում ենք, բնականաբար, Ադրբեջանն էլ իր հերթին բարձրացնում է այն անկլավների հարցը, որոնք իր բնութագրմամբ և Խորհրդային Միության քարտեզներով դեյուրե գոյություն են ունեցել։ Եթե մենք ասենք՝ անկլավի հարց չկա, ապա պետք է նաև ասենք՝ էքսկլավի հարց չկա, Արծվաշենի հարց չկա։ Հետևաբար, խաղաղության գործընթացում այդ երկու հարցերն էլ պետք է կարգավորվեն»։
Վարչապետը նշեց, որ երկու տարբերակ է քննարկվում.«Մենք  վերահաստատում ենք մեր ինքնիշխանությունը Արծվաշենի նկատմամբ, իսկ Ադրբեջանը՝ դեյուրե գոյություն ունեցած անկլավների նկատմամբ։ Այստեղ բազմաթիվ հարցեր կան։ Նախ՝ պետք է այդ էքսկլավի տարածքը սահմանագծել, վերահաստատել, թե ինչքան է այդ էքսկլավի տարածքը։ Նաև այնտեղ հարց է առաջանում՝ քանի որ մենք Արծվաշենի հետ անմիջական սահման չունենք, ո՞նց ենք մենք մեր սահմանից մինչև Արծվաշենի սահման տարածքն անցնելու, համապատասխանաբար, Ադրբեջանն էլ՝ իր պարագայում։ Այստեղ բազմաթիվ խնդիրներ կան, որոնք կարող են ուրիշ լուծումներ ստանալ։ Սա պայմանագրի թեմա է, որը պետք է ՀՀ խորհրդարանի կողմից հաստատվի»։

Да, есть такой вопрос: Пашинян об анклавах
Гражданин Тавушской области спросил премьер-министра Армении Никола Пашиняна, находится ли вопрос анклавов на столе переговоров.
«Если есть, то как этот вопрос будет решен? Мы не хотим жить в неопределенности. Мы хотим ясности», - сказал гражданин.
Пашинян ответил, что уже несколько раз открыто говорил на эту тему. «Да, есть такой вопрос. Я уже говорил, что одним из принципов мира между Арменией и Азербайджаном является то, что Армения и Азербайджан взаимно признают территориальную целостность друг друга с констатацией, что территория Армении составляет 29 тысяч 800 квадратных километров, территория Азербайджана - 86 тысяч 600 квадратных километров. Даже если бы я захотел, я не могу сказать, что такого вопроса нет, потому что Арцвашен – суверенная территория Республики Армения. Когда мы поднимаем вопрос об Арцвашене, естественно, Азербайджан в свою очередь поднимает вопрос об анклавах, которые по его описанию и картам Советского Союза существовали де-юре. Если мы говорим, что об анклаве не может быть и речи, то мы должны сказать также, что не может быть и речи об эксклаве, не может быть и речи об Арцвашене. Поэтому оба эти вопроса должны быть решены в рамках мирного процесса».
Премьер-министр отметил, что обсуждаются два варианта: "Мы подтверждаем наш суверенитет над Арцвашеном, а Азербайджан над де-юре существовавшими анклавами.