ՀԱՊԿ անդամ երկրների քաղաքացիներին փորձում են հավաքագրել՝ ահաբեկչական խմբավորումներին անդամակցելու համար․ Պեսկով
24/11/2023 17:51
ՀԱՊԿ անդամները միասնաբար պայքարում են իրենց երկրներում միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից իրականացվող  հավաքագրումների դեմ, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«ՀԱՊԿ անդամ երկրներում կան հավաքագրողներ։ Նրանք փորձում են այդ  երկրների քաղաքացիներին հավաքագրել՝ այլ տարածաշրջաններում, աշխարհի այլ երկրներում գործող անօրինական ահաբեկչական խմբավորումներին և կազմավորումներին անդամակցելու համար։ Նրանց հաջողվում է որոշ քաղաքացիների ներգրավել այդ հանցավոր գործունեության մեջ»,- ասել է Պեսկովը։
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրները առաջն օրը չէ, որ միասին պայքարում են այս երևույթի դեմ։
«Առկա է քաղաքական կամք՝ այս ուղղությամբ աշխատանքը շարունակելու համար, այդ մասին ընդգծվել է ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին»,- ասել է Պեսկովը՝ լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ։

Песков: В государствах - членах ОДКБ работают вербовщики, которые пытаются вербовать граждан наших стран для участия в незаконных террористических группировках
24/11/2023 19:20
Государства - участники ОДКБ совместно борются с вербовкой граждан в международные террористические организации. Об этом журналистам сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"В государствах - членах ОДКБ работают вербовщики, которые пытаются вербовать граждан наших стран для участия в незаконных террористических группировках и формированиях в других регионах, в других странах мира. Им удается совратить на этот преступный путь некоторых граждан".
По словам Пескова, с этим совместно страны - члены ОДКБ борются - борются не первый день.
"Имеется политическая воля на продолжение этой работы, это было подчеркнуто на саммите ОДКБ", - заявил Песков в ходе беседы с журналистами.