Մեր ժամանակ գլխավորը երկրի անվտանգությունն ապահովելն էր, այս կառավարիչները եկել, ասում են՝ «ժողովրդավարություն»․ Արդյունքները տեսնում ենք․ Սերժ Սարգսյան
24/11/2023 18:45
Անհասկանալի է՝ այսօրվա կառավարիչներն ինչն են համարում երկրի համար գլխավորը և ընդհանրապես՝ ինչ քաղաքականություն են վարում և ինչպես, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Քաղաքականություն վարել նշանակում է շարադասել, աստիճանակարգել, եթե ավելի պարզ ասեմ՝ գլխավորը կարևորից տարբերակել, առաջնահերթությունները նշել և այդ ուղղությամբ շարժվել։ Դա վերաբերում է ինչպես պետություններին, այնպես էլ առանձին քաղաքական ուժերին, անհատներին։ Հիմա դուք կարո՞ղ եք ասել՝ ո՞րն է գլխավորը այս կառավարիչների համար։
Ես կարող եմ ասել՝ մեր ժամանակ գլխավորը երկրի համար անվտանգությունն ապահովելն էր։
Ես չեմ կարող ասել՝ որն է գլխավորը  նրանց համար, որովհետև անընդհատ փոխում են։ Եկել, ասում են՝ «ժողովրդավարություն, ժողովրդավարություն, ժողովրդավարություն»․ եթե գլխավորը ժողովրդավարությունն է, ապա արդյունքները մենք տեսնում ենք»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը՝ հիշեցնելով խոսքի ազատության սահմանափակումների, քաղբանտարկյալների առկայության, իսկ ամենակարևորը՝ Արցախի կորստի և Հայաստանի տարածքային կորուստների մասին։
«Այո, ժողովրդավարությունը շատ պարագաներում խանգարում է երկրի անվտանգությանը, և ես չեմ վախենում դրա մասին խոսելուց»,- ընդգծեց ՀՀ երրորդ նախագահը։
«Դա չի նշանակում, որ ժողովրդավար երկիրը ավելի քիչ անվտանգ է, քան ոչ ժողովրդավարական երկրները։ Դա նշանակում է, որ մեր երկիրը, այսպես ասեմ, փորձում է ժողովրդավարության այն ճանապարհը, որը կարելի է անցնել մեկ ժամում, անցնել 5 րոպեում, դրա համար գլորվում է, դրա համար պրոբլեմներ են առաջանում»,- հավելեց նա։

Серж Саргсян: В наше время главным было обеспечить безопасность страны, пришли эти управленцы, мол "демократия": Мы видим результаты
24/11/2023 19:38
Непонятно, что сегодняшние управленцы считают самым важным для страны и вообще, какую политику и как они проводят, сказал в беседе с журналистами третий президент Армении Серж Саргсян.
«Вести политику — значит упорядочивать, классифицировать, проще говоря, отличать главное от важного, определять приоритеты и двигаться в этом направлении. Это касается как государств, так и отдельных политических сил и отдельных лиц. Теперь вы можете сказать, что для этих управленцев главное?
Я могу сказать: в наше время главным было обеспечить безопасность страны.
Я не могу сказать, что для них главное, потому что они все время это меняют. Пришли и говорят: «демократия, демократия, демократия». если главное - демократия, то мы видим результаты", - сказал Серж Саргсян, напомнив об ограничениях свободы слова, наличии политзаключенных, а главное - потере Арцаха и территориальных потерях Армении.
"Да, демократия в большинстве случаев мешает безопасности страны, и я не боюсь об этом говорить", - подчеркнул третий президент Армении.
«Это не означает, что демократическая страна менее безопасна, чем недемократические страны. Это значит, что наша страна, так сказать, пробует путь к демократии, который можно пройти за час, пройти за 5 минут, поэтому и катится, поэтому и возникают проблемы", - добавил он.