Ադրբեջանն աղբակույտի է վերածել Շուշիի 19-րդ դարի Մեղրեցոց Սբ. Աստվածածին եկեղեցու պատմական շերտերը․ Լուսանկարներ
25/11/2023 11:52
Ինչպես հստակ երևում է «Կովկասի ժառանգության մշտադիտարկում» (Caucasus Heritage Watch https://caucasusheritage.cornell.edu/) նախաձեռնության կողմից հրապարակված արբանյակային լուսանկարներից, օկուպացված Շուշի քաղաքում իրականացվող շինարարական աշխատանքների հետևանքով վնասվել են Շուշի քաղաքի Մեղրեցոց Սբ. Աստվածածին եկեղեցու մնացորդները։ Համաձայն 2023 թվականի նոյեմբերի 3-ին արված արբանյակային լուսանկարի՝ ադրբեջանական կողմը շրջակա տարածքների շինարարության ամբողջ շինաղբը ծանր տեխնիկայի միջոցով լցրել է եկեղեցու՝ դեռևս 2017 թվականի պեղումներով բացված հիմնապատերի և ծավալների վրա (https://www.facebook.com/CaucasusHW/posts/pfbid02LpUY9LGKK6M2grQyGd2ondbAJ9zS4E6w5mZCDxG9KHJAnMwRS8P8HudEBng8UhKhl):
Այդ մասին հայտնում է monumentwatch.org-ը։
Դեռևս 2021 թվականից արբանյակային լուսանկարները փաստել են միայն տարածքի անխնամ և խոտածածկ դառնալը:
Մեղրեցոց Սբ. Ասվածածին եկեղեցին կառուցվել է 1838 թվականին Մահտեսի Հախումյանցի ծախսերով (եկեղեցու մասին մանրամասն տես՝ Մեղրեցոց սբ. Աստվածածին եկեղեցին - Monument Watch
1960-ական թվականներին եկեղեցու ծավալների մեծ մասը քանդվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից՝ հարմարեցվելով և վերածվելով ամառային բացօթյա կինոթատրոնի: Նշենք, որ սկսած 1960-ական թվականներից Ադրբեջանի իշխանությունները սկսեցին ակտիվորեն բռնայուրացնել Շուշի քաղաքի մշակութային ժառանգությունը՝ արհեստական կերպով փոխելով քաղաքի մշակութային կերպարը, այն վերածելով ադրբեջանական մշակութային կենտրոնի: Այս քաղաքականության արդյունքում զգալիորեն վնասվեց Շուշի քաղաքի հայկական թաղամասը և նրա հուշարձանները: Մասնավորապես, վթարային վիճակի հասցվեց Շուշի քաղաքի Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց տաճարը, Կանաչ ժամ եկեղեցին վերածվեց հանքային ջրերի ըմպելասրահի: Իսկ Կուսանաց վանք և Ագուլեցոց Ամենափրկիչ եկեղեցիները հիմնահատակ քանդվեցին և ոչնչացվեցին: Այդ նույն տարիներին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ավերվեց քաղաքի հայկական գերեզմանոցը: Մեղրեցոց եկեղեցու պարագայում Ադրբեջանի իշխանությունները պայթեցումներով քանդել են եկեղեցու պատերի մեծ մասը, իսկ մեկ մետրից բարձր պահպանված հիմնապատերը ներառվել են ասֆալտի տակ (Մկրտչյան 1980, 155-161, Պետրոսյան 2010, 137-148):
Մեղրեցոց եկեղեցու տարածքում 2017 թվականին պեղումներ է իրականացրել Արցախի Հանրապետության «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնագիտական արշավախումբը (արշավախմբի ղեկավար պ. գ. թ. Երանյան Ն., ճարտարապետ Տիտանյան Մ.): Նախքան պեղումները տարածքն ամբողջովին ասֆալտապատ էր, տեղում երևում էին միայն խորանը և երկու ավանդատները (Երանյան 2021, 498-502): Պեղումների արդյունքում հեռացվել է ասֆալտի շերտը և բացվել են եկեղեցու հիմքերը։

Азербайджан превратил в свалку исторические слои церкви XIX века Мегрецоц Сурб Аставацацин в Шуши
«Судя по спутниковым фотографиям, опубликованным инициативой «Caucasus Heritage Watch», в оккупированном городе Шуши в результате строительных работ пострадали остатки церкви Мегрецоц Сурб Аставацацин. Согласно спутниковому снимку, сделанному 3 ноября 2023 года, азербайджанская сторона применила тяжелую технику для засыпки всего строительного мусора прилегающей территории на фундаменты и объемы церкви, открытой в результате раскопок 2017 года.
Об этом сообщает monumentwatch.org
Еще в 2021 году спутниковые фотографии зафиксировали только то, что территория стала неопрятной и покрытой травой.
Церковь Мегрецоц Сурб Аставацацин была построена в 1838 году на средства Махтеса Ахумянца.
В 1960-е годы большую часть помещений церкви власти Азербайджана снесли, приспособив и превратив в летний кинотеатр под открытым небом. Следует отметить, что начиная с 1960-х годов власти Азербайджана начали активно экспроприировать культурное наследие города Шуши, искусственно изменяя культурный облик города, превращая его в азербайджанский культурный центр.
В результате этой политики армянский квартал города Шуши и его памятники были значительно повреждены. В частности, храм Аменапркич Казанчецоц в городе Шуши был доведен до аварийного состояния, церковь Канач жам превращена в центр минеральных вод. А храмы Кусанац и Агулецоц Аменапркич были полностью снесены и разрушены. В те же годы армянское кладбище города было разрушено властями Азербайджана. В случае с церковью Мегрецоц власти Азербайджана взрывами разрушили большую часть стен церкви, а сохранившиеся стены фундамента высотой выше одного метра были засыпаны асфальтом (Мкртчян 1980, 155-161, Петросян 2010, 137-148).
В 2017 году раскопки на территории церкви Мегрецоц проводила археологическая экспедиция Республики Арцах «Государственная служба по сохранению исторической среды» (руководитель экспедиции доктор Еранян Н., архитектор Титанян М. ). До раскопок территория была полностью замощена, виден был только алтарь и два хранилища. В результате раскопок был снят слой асфальта и обнажён фундамент церкви.