Հարավային Օսիան ճանաչված անկախ պետություն է, և մեզ չի հետաքրքրում Լեռնային Ղարաբաղը ծանր վիճակում թողած,  իր իսկ ժողովրդին դավաճանած Հայաստանի վարչապետի կարծիքը․ Ալան Գագլոև
25/11/2023 17:19
Հարավային Օսիան ճանաչված անկախ պետություն է, և մեզ չի հետաքրքրում Լեռնային Ղարաբաղը ծանր վիճակում թողած, իր իսկ ժողովրդին դավաճանած Հայաստանի վարչապետի կարծիքը․ Ալան Գագլոև
Հարավային Օսիայի նախագահ Ալան Գագլոևն ասել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դավաճանել է իր ժողովրդին, ուստի իրենց Փաշինյանի կարծիքը չի հետաքրքրում։ Գագլոևն այսպես է արձագանքել Փաշինյանի հայտարարությանն,  ըստ որի Հայաստանը ճանաչում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը։
Հարավային Օսիայի նախագահն այս առնչությամբ ընդգծել է՝ Հարավային Օսիան ճանաչված անկախ պետություն է, և այդ փաստի հետ բոլորը պետք է հաշվի նստեն։
«Մենք հարգանքով ենք վերաբերվում հայ ժողովրդին, որի հետ դարավոր բարեկամական հարաբերություններ ունենք, բայց մեզ չի հետաքրքրում Լեռնային Ղարաբաղը ծանր վիճակում թողած Հայաստանի վարչապետի կարծիքը։ Նա դավաճանել է իր իսկ ժողովրդին, որն օգնություն էր սպասում Հայաստանից։ Փաշինյանն այնքան քաջություն չունեցավ, որ ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։ Մեզ հետաքրքիր չէ նման քաղաքական գործիչների կարծիքը»,- ընդգծել է Ալան Գագլոևը և կրկնել, որ Հարավային Օսիան ճանաչված է Ռուսաստանի Դաշնության և մի շարք այլ երկրների կողմից՝ որպես անկախ պետություն, ուստի բոլորը պետք է հաշվի առնեն այդ փաստը։

Алан Гаглоев: Мы с уважением относимся к армянскому народу, но нам не интересно мнение премьер-министра Армении, который оставил Нагорный Карабах в тяжелейшем положении
25/11/2023 17:59
Президент Южной Осетии Алан Гаглоев заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян предал свой народ, поэтому мнение Пашиняна их не интересует. Так Гаглоев отреагировал на заявление Пашиняна, согласно которому Армения признает территориальную целостность Грузии.
В этой связи президент Южной Осетии подчеркнул, что Южная Осетия является признанным Российской Федерацией и рядом других стран независимым государством и всем следует с этим считаться.
«Мы с уважением относимся к армянскому народу, с которым нас связывают многовековые дружественные отношения, но нам не интересно мнение премьер-министра Армении, который оставил Нагорный Карабах в тяжелейшем положении. Он предал свой же народ, в большинстве своем армян по национальности, которые ждали помощи от Армении. Пашинян не нашел в себе смелости признать независимость Арцаха. Нам не интересно мнение таких политиков», – отметил Гаглоев, добавив, что сегодня Южная Осетия признанное Российской Федерацией и рядом других стран независимое государство и всем следует с этим считаться.