Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը ԵՊՀ-ում հանդես եկավ դասախոսությամբ
Թվային վերափոխումն (Digital Transformation) այսօր ամբողջությամբ փոխել է բիզնեսի կառավարման ձևը՝ փորձարկելով ու ներմուծելով նոր տեխնոլոգիաներ և վերանայելով ընդհանուր խնդիրներին ներկայիս մոտեցումները։ Ներկայում այն տեխնոլոգիական հիմք է ստեղծում՝ իրականացնելու ավելի բարդ բիզնես գործընթացներ և արագացնել դրանք շատ ավելի արագ, ինչը կենսական նշանակություն ունի անընդհատ զարգացող տնտեսությունում կայուն աճ ապահովելու համար։ Ժամանակակից աշխարհում սա անխուսափելի փուլ է, որը ցանկացած բիզնեսի և պետության հաջողության գրավականն է։ Թվայնացումը պետք է դիտարկել որպես անհրաժեշտություն, ոչ թե նախապատվություն:
Երևանի պետական համալսարանում Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը հանդես եկավ հենց այս թեմայի շուրջ՝ «Բիզնեսի թվայնացումը Հայաստանի Հանրապետությունում» խորագրով բաց դասախոսությամբ։ Դասախոսության ընթացքում ընկերության գլխավոր տնօրենը մի քանի օրինակով ներկայացրեց, որ կախված ծառայությունից և ապրանքատեսակից՝ թվային փոխակերպումը կարող է իրականացվել արժեքի շղթայի այս կամ այն փուլում։
Դասախոսության ընթացքում Ա․ Ավետիսյանը խոսել է բիզնեսի թվայնացման՝ որպես զարգացման ժամանակակից ռազմավարական ուղղության մասին: Նա նաև անդրադարձել է թվային աշխարհում ընկերության նշանակալի ձեռքբերումներին։
«Վիվա-ՄՏՍ-ը հեռահաղորդակցության օպերատորից անցում է կատարել թվային ծառայություններ մատուցող ընկերության։ Թվային փոխակերպումը տեխնոլոգիական հիմքի ստեղծումն է՝ ավելի զարգացած բիզնես լուծումների ներդրման հնարավորության համար։ Վերջին տարիներին մեր ընկերությունը մեծ փորձառություն է ձեռք բերել   թվայնացման ոլորտում և մենք պատրաստ ենք կիսել մեր փորձը։ Այս տարի Վիվա-ՄՏՍ-ը գործարկել է 5G ցանցը, ինչն ավելի բարձր հարթության վրա կդնի մեր IoT և թվային լուծումները և դրական կերպով կանդրադառնա Հայաստանի տնտեսության վրա», - նշել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։

Генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян выступил с лекцией в ЕГУ
Цифровая трансформация сегодня полностью изменила способ управления бизнесом, тестирование и внедрение новых технологий, а также существующие подходы к общим проблемам. Цифровая трансформация формирует технологическую основу, обеспечивая фундамент для более сложных и совершенных бизнес-процессов, и имеет жизненно важное значение для устойчивого роста в развивающейся экономике. В современном мире это неизбежный этап, который является залогом успеха для любого бизнеса и государства. Цифровизация должна восприниматься как необходимый фактор, а не предпочтительный.
В Ереванском государствeнном университете генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян выступил с открытой лекцией на тему «Цифровизация бизнеса в Республике Армения». В ходе лекции гендиректор компании привел несколько примеров того, как в зависимости от услуги и продукта цифровая трансформация может осуществляться на том или ином этапе цепочки ценностей.
Во время лекции А. Аветисян рассказал о цифровизации бизнеса как современном стратегическом направлении развития. Он также упомянул о крупнейших достижениях компании в цифровом мире.
«Из оператора связи Вива-МТС трансформировалась в компанию-поставщика цифровых услуг. Цифровая трансформация – это создание технологической основы для возможности реализации на ней современных и более совершенных бизнес-решений. За последние годы наша компания накопила большой опыт в сфере цифровизации и мы готовы поделиться своим опытом. В этом году Вива-МТС запустила сеть 5G, которая поднимет наши IoT и цифровые решения на более высокий уровень и окажет положительное влияние на экономику Армении», - сказал генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.