Այս խորհրդարանն անկախ Հայաստանի պատմության մեջ ամենաողբերգական ու ամենաանունակ խորհրդարանն է. Վահե Հովհաննիսյան
27/11/2023 12:06
Արտահերթ ընտրությունների թեման նկատելիորեն ակտիվանում է, և ներքաղաքական պրոցեսը հավանորեն դրան է գնալու։
Իրականությունն այն է, որ այս խորհրդարանն անկախ Հայաստանի պատմության մեջ ամենաողբերգական ու ամենաանունակ խորհրդարանն է։ Այս խորհրդարանի գործունեության ընթացքում է եղել.
1. Արցախի գրեթե մեկ տարվա անմարդկային, ֆաշիստական բլոկադա, և խորհրդարանն այդ ընթացքում հանգիստ աշխատել է այլ օրակարգով։
2. Արցախի կորուստ, և այս խորհրդարանը շարունակել է հանգիստ աշխատել թե´ այդ ընթացքում, թե´ դրանից հետո։
Երբ ադրբեջանական զորքը հարձակումից մեկ շաբաթ առաջ տեղակայված էր հայկական բնակավայրերի մատույցներում և պարզ էր, որ աղետ է լինելու, այս խորհրդարանը հանգիստ աշխատում էր։ Սա է փաստը։ Եվ պետական խայտառակությունն այնն է, որ այս խորհրադարանը դեռ շարունակում է գործել։ Հազար տարի էլ անցնի պատմության մեջ, այս խորհրդարանը մնալու է այս բնորոշման մեջ։
Եվ ԱԺ-ում ներկայացված քաղաքական ուժերն այս հարցին պետք է պատասխանեն՝ ներկա և գալիք սերունդների առաջ։ Ակնհայտ է, որ խոսքը չի կարող լինել հավասար պատասխանատվության մասին. պատմական պատասխանատվության վերահսկիչ փաթեթն իշխող ուժին է։ Բայց կա քաղաքական և վարքագծային պատասխանատվության խնդիր։ Միանգամից պատասխանեմ «ի՞նչ կարող էր անել ընդդիմությունը» կոնտր-հարցին։ Նշված պայմաններում ընդդիմության ամենակարևոր առաքելությունը խորհրդարանում և երկրում մթնոլորտ փոխելն էր՝ ամեն կերպ, ամեն օրինական քայլով, գերմարդկային ակտիվությամբ։ Շրջափակման ողջ ընթացքում և Արցախի կորստից հետո խորհրդարանը երկրում ստեղծում է նորմալության իլյուզիա։ Մեր երկում ոչ մի բան նորմալ չէ, բայց ընդդիմության և իշխող ուժի համատեղ-կառուցողական աշխատանքը ստեղծում է այդ իլյուզիան, ինչպես ստեղծում էր շրջափակման ողջ ընթացքում։
Այդ փուլում Արցախ փրկելու մեկ շանս կար՝ փոխել երկրում մթնոլորտը և աշխարհին ցույց տալ, որ Արցախի հայաթափման բազմակողմ համաձայնությունը խափանվում է։ Մենք դրա համար ունեինք 9 ամիս, ինչը քիչ չէր։
Ստացվում է, որ խորհրդարանական կառավարման երկրում հայրենիքի մի մեծ հատված կորցնելուց հետո խորհրդարանը շարունակում է հանգիստ աշխատե՞լ։ Կներեք, սա պետական դեգրադացիայի հատակն է։
Ուրիշ էլ ի՞նչ պետք է լինի, որ իրականությունը պահանջի նոր ընտրություններ և նոր իշխանություն։
«Ո՞վ է գեներացնում արտահերթ ընտրություններ» հարցն ունի մի քանի պատասխան, և դրանցից հիմնականը իրականությունն է։ Թեման ունի այլ ենթահարցեր, որոնց մասին՝ հաջորդիվ։

Ваге Оганесян: Этот парламент является самым трагическим и некомпетентным парламентом в истории независимой Армении
27/11/2023 12:35
Тема досрочных выборов становится заметно активнее, и внутриполитический процесс, скорее всего, будет направлен на это.
Реальность такова, что этот парламент является самым трагическим и некомпетентным парламентом в истории независимой Армении. За время деятельности этого парламента:
1. Почти год бесчеловечной, фашистской блокады Арцаха, и все это время парламент спокойно работал с другой повесткой дня.
2. Потеря Арцаха, и этот парламент продолжал спокойно работать и в то время, и после этого.
Когда за неделю до нападения азербайджанские войска разместились на въездах в армянские населенные пункты и было ясно, что произойдет катастрофа, этот парламент работал спокойно. Это факт. И позор государства в том, что этот парламент до сих пор продолжает работать. Даже если в истории пройдет тысяча лет, этот парламент останется в этом описании.
И политические силы, представленные в Национальном Собрании, должны ответить на этот вопрос перед нынешним и будущими поколениями. Очевидно, что речь не может идти о равной ответственности: контролирующий пакет исторической ответственности лежит на правящей власти. Но существует проблема политической и поведенческой ответственности. Сразу отвечу на встречный вопрос "а что могла сделать оппозиция?" В указанных условиях важнейшей миссией оппозиции было изменение атмосферы в парламенте и стране всеми средствами, каждым законным шагом, сверхчеловеческой активностью.
На протяжении всей блокады и после потери Арцаха парламент создает иллюзию нормальности в стране. В нашей стране нет ничего нормального, но совместная созидательная работа оппозиции и правящей власти создает эту иллюзию, как и во время блокады.
На том этапе был один шанс спасти Арцах: изменить атмосферу в стране и показать миру, что многостороннее соглашение по депопуляции Арцаха терпит неудачу. На это у нас было 9 месяцев, и это было немало.
Получается, потеряв большую часть Родины в стране парламентского правления, парламент продолжает спокойно работать? Извините, это дно деградации государства.
Что еще должно произойти, чтобы реальность потребовала новых выборов и нового правительства?
На вопрос «Кто генерирует досрочные выборы?» существует несколько ответов, и главный из них – реальность. Данная тема имеет и другие подвопросы, о которых мы поговорим далее.