Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցչի հետ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդին:
Ողջունելով հյուրին Հանրապետության նախագահը մասնավորապես ասել է. «1994 թվականից սկսած, երբ Հայաստանում բացվես ՅՈՒՆԻՍԵՖԻ գրասենյակը, մենք մշտապես զգացել ենք Ձեր ներկայությունը մեր երկրում՝ երեխաների պաշտպանության, կրթության և առողջապահության և բազմաթիվ այլ ոլորտներում: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում այն մարդասիրական մեծ աշխատանքը, որն արվում է կազմակերպության կողմից և այն ծրագրերը, որոնք իրականացվում են Հանրապետության տարբեր պետական մարմինների հետ համատեղ»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Քրիսթինե Վայգանդը նշել է, որ շուրջ երեք տասնամյակ ՅՈՒՆԻՍԵՖԸ բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացրել Հայաստանում, որոնք շարունակական բնույթ են ունեն:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի պետական մարմինների և կազմակերպության միջև համագործակցության հետագա խթանման հեռանկարները կրթության, առողջապահության և այլ ոլորտներում:
Մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաներին բազմակողմանի սոցիալ-հոգեբանական աջակցության տրամադրման հրատապ անհրաժեշտության վերաբերյալ: Այս համատեքստում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը երախտագիտություն է հայտնել ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի կողմից կատարված մարդասիրական աշխատանքների համար՝ նշելով, որ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը եղել է առաջին միջազգային կազմակերպություններից մեկը, որն արձագանքել է հումանիտար ճգնաժամին՝ աջակցելով երեխաների խնդիրներին լուծումներ գտնելուն առանցքային ոլորտներում:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ՄԱԿ-ի՝ Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 28-րդ համաժողովի շրջանակներում ՅՈՒՆԻՍԵՖԻ նախաձեռնություններին:

Ваагн Хачатурян встретился с представителем ЮНИСЕФ в Армении
Приветствуя гостя, Президент Республики, в частности, сказал: «С 1994 года, когда в Армении открылся офис ЮНИСЕФ, мы всегда чувствовали ваше присутствие в нашей стране в сфере защиты детей, образования и здравоохранения и во многих других сферах. Мы очень высоко ценим большую гуманитарную работу, проделанную организацией, и те программы, которые осуществляются совместно с различными государственными органами Республики».
Поблагодарив за приём, Кристине Вайганд отметила, что на протяжении почти трех десятилетий ЮНИСЕФ осуществлял в Армении многочисленные программы, которые носят продолжительный характер.
В ходе встречи были обсуждены перспективы дальнейшего стимулирования сотрудничества между государственными органами Армении и организацией в сфере образования, здравоохранения и других сферах.
Состоялся обмен мнениями о срочной необходимости предоставления всесторонней социально-психологической помощи детям, вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. В этом контексте Президент Ваагн Хачатурян выразил благодарность ЮНИСЕФ за гуманитарную работу, отметив, что ЮНИСЕФ была одной из первых международных организаций, отреагировавших на гуманитарный кризис, поддерживая поиск решения проблем детей в ключевых областях.
В ходе беседы также были упомянуты инициативы ЮНИСЕФ в рамках 28-й Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата.