Հրամանատարաշտաբային զորավարժություն է անցկացվել՝ «Հատուկ համահավաք ջոկատի կիրառումը զանգվածային անկարգությունների կանխման և խափանման հատուկ օպերացիայում»
ՆԳՆ-ից տեղեկացնում են․
«Նոյեմբերի 20-ից 24-ն անցկացվել է «Հատուկ համահավաք ջոկատի կիրառումը զանգվածային անկարգությունների կանխման և խափանման հատուկ օպերացիայում» թեմայով հրամանատարաշտաբային զորավարժություն: Զորավարժության ակտիվ փուլին ներկա էին ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը, ոստիկանության պետ-նախարարի տեղակալ Արամ Հովհաննիսյանը, նաև Կոտայքի մարզպետ Ահարոն Սահակյանը։
Մինչ զորավարժության մեկնարկը նրանք ներկայացրին ստորաբաժանումների սպառազինությունն ու տեխնիկան։
Զորավարժությունը ղեկավարում էր Ոստիկանության զորքերի հրամանատար, ոստիկանության գնդապետ Հայկ Բաբայանը:
Մասնակցում էին ՆԳ նախարարության Ոստիկանության զորքերի, Երևան քաղաքի վարչության, պետական պահպանության ու քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչությունների, տնտեսական, բժշկական, փորձաքրեագիտական, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչությունների, պարեկային ծառայության, Օպերատիվ կառավարման կենտրոնի և ՆԳՆ կրթահամալիրի ստորաբաժանումների ծառայողներ։
Զորավարժությունն անցկացվեց մի քանի փուլով։
Զանգվածային անկարգությունները խափանելու և հասարակական կարգը վերականգնելու նպատակով սկսվում է հատուկ օպերացիա. հատուկ նշանակության գումարտակի ծառայողները վնասազերծում են անօրինական զինված խմբավորումներին և առգրավում մեքենաներում գտնվող զենք-զինամթերքը։
Կատարվում են մարտավարական գործողություններ` օգտագործելով հատուկ տեխնիկա։
Հատուկ համահավաք ջոկատի խմբերը բարձր պրոֆեսիոնալիզմով կատարեցին իրենց առջև դրված խնդիրները։
Զորավարժության նպատակն էր` կատարելագործել ՆԳՆ ոստիկանության օպերատիվ շտաբի և հատուկ համահավաք ջոկատի գործնական հմտությունները, զարգացնել ընդգրկվող ուժերի և միջոցների համագործակցությունը։
Զորավարժության ավարտին տեղի ունեցավ ծառայությունում աչքի ընկած ոստիկանների պարգևատրման արարողություն»։

Проведено командно-штабное учение: «Применение специального сводного отряда в специальной операции по предотвращению и пресечению массовых беспорядков»
27/11/2023 19:26
20-24 ноября состоялось командно-штабное учение по теме «Применение специального сводного отряда в специальной операции по предотвращению и пресечению массовых беспорядков».
Как сообщили в пресс-службе Министерства внутренних дел, руководил учениями командующий войсками полиции, полковник полиции Айк Бабаян. В учениях участвовали служащие войск полиции, управления города Ереван, медицинского, экономического управлений, управлений связи и информационных технологий, Патрульной службы, Центра оперативного управления, подразделений образовательного комплекса МВД.
Учения состоялись в несколько этапов. Их целью было совершенствование практических навыков оперативного штаба полиции и специального сводного отряда МВД, развитие сотрудничества входящих в его состав сил и средств.