Եթե 90-ականներին ամուր հիմք դրվեց մեր գոյատևման, ապա 2018-ից` նահանջի, դավաճանության և անկման. Աբրահամյան
Այն, ինչ մեզ հետ տեղի է ունենում վերջին 5 տարիներին, հասարակության համար դեռ ամբողջովին «մարսված» չէ, հակառակ դեպքում մարդկանց շատ ավելի մեծ խմբեր ներգրավված կլինեին այս իշխանության հեռացման գործընթացին, իսկ անտարբերությունն ու հիասթափությունն այսպիսի մասշտաբներ չէին ունենա: Այս մասին գրում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Խնդիրն այն չէ, որ տարբեր փուլերում հասարակական համախմբման գործընթաց նախաձեռնողները սխալներ կամ տապալումներ չեն ունեցել, բայց ես կարծում եմ՝ մեզ հետ տեղի ունեցածը` Արցախի հանձնումից մինչև Հայաստանի տարբեր հատվածների ադրբեջանական օկուպացիան, իր էությամբ ու ողջ խորությամբ դեռևս ամբողջությամբ գիտակցված չէ:
Սա օրվա հացի խնդիր չէ, սա մեր տարածաշրջանում հայի ապրելու-չապրելու խնդիր է, և եթե 90-ականներին ամուր հիմք դրվեց մեր գոյատևման ու ռեգիոնում դերակատարության, ապա 2018-ից` նահանջի, դավաճանության և անկման:
Անկախ նրանից, թե իշխանությունն այս կամ այն փուլում ում կթիրախավորի, հանրային ուշադրությունն ում կամ որ ուղղությամբ կուղղորդի, դրանից իրադրությունը չի փոխվի` երկիրը գլորվում է ցած, իսկ դրա ընթացքը նույնիսկ դանդաղեցնելն այս պահին անչափ բարդ է թվում:

Абрамян: Если в 90-е годы был заложен прочный фундамент нашего выживания, то с 2018 года – отступления, предательства и упадка
То, что происходит с нами последние 5 лет, еще не до конца «переварено» обществом, иначе в процесс устранения этой власти были бы вовлечены гораздо большие группы людей, а безразличие и разочарование не имели бы такого масштаба. Об этом пишет депутат НС Республики Армения Тигран Абрамян.
"Проблема не в том, что инициаторы процесса социальной консолидации на разных этапах не допустили ошибок или неудач, а в том, что то, что произошло с нами, от сдачи Арцаха до азербайджанской оккупации разных частей Армении, до сих пор не до конца воспринято.
Это не проблема хлеба насущного, это проблема проживания или не проживания армян в нашем регионе, и если в 90-е годы был заложен прочный фундамент нашего выживания и роли в регионе, то с 2018 года - отступления, предательства и упадка.
Независимо от того, кто станет мишенью этой власти на том или ином этапе, на кого или в каком направлении будет направлено внимание общественности, ситуация не изменится: страна катится вниз, и даже замедлить его представляется на данный момент крайне сложной задачей.