Բելգիայում այրվածքներով բուժում ստացող երեք տուժածից երկուսն ապաքինվել են և շուտով կլինեն Հայաստանում
27/11/2023 15:02
Հայաստանի առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ընդունել է Հայաստանում Բելգիայի դեսպան Էրիկ Դե Մույնքին։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։
Անահիտ Ավանեսյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել ՀՀ-ում Բելգիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպանին` Ստեփանակերտի մոտ տեղի ունեցած պայթյունից հետո Հայաստանին օգնության ձեռք մեկնելու համար:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Ստեփանակերտի մոտ տեղի ունեցած պայթյունից տուժած և բուժումը Բելգիայում շարունակող երեք քաղաքացիներից երկուսն ապաքինվել են և շուտով կլինեն Հայաստանում, իսկ  երրորդ տուժածը կշարունակի բուժումը:
Առողջապահության նախարարն ու ՀՀ-ում Բելգիայի դեսպանը քննարկվել են նաև առողջապահական համակարգային բարեփոխումներն ու մի շարք ոլորտներում հնարավոր համագործակցությունը`
առողջության համապարփակ ապահովագրության փորձագիտական աջակցություն
այրվածքների կառավարման, մասնագիտական վերապատրաստման հնարավորություն
դեղագործության ոլորտում կապերի խորացում
ուռուցքաբանության ոլորտում գործընկերային կապերի հաստատում:
Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ դեսպանության բացումը նոր լիցք կհաղորդի առողջապահության ոլորտում երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:

Двое из трех арцахцев, получивших тяжелые ожоги, проходящих лечение в Бельгии, выздоровели и вскоре вернутся в Армению
27/11/2023 15:20
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян приняла посла Бельгии в Армении Эрика де Муйнка. Об этом сообщает Министерство здравоохранения Республики Армения.
Анаит Аванесян выразила благодарность Чрезвычайному и Полномочному Послу Королевства Бельгия в Армении за помощь Армении после взрыва под Степанакертом.
В сообщении отмечается, что двое из трех граждан, пострадавших при взрыве под Степанакертом и проходящих лечение в Бельгии, выздоровели и в ближайшее время вернутся в Армению, а третий пострадавший продолжит лечение.
Министр здравоохранения и посол Бельгии в Армении также обсудили реформы системы здравоохранения и возможное сотрудничество в ряде сфер.
Министр выразила уверенность, что открытие посольства придаст новый импульс развитию двусторонних отношений в сфере здравоохранения.