Մոտ օրերս անպայման ԱԺ նիստ ենք հրավիրելու ոչ ստանդարտ իրավիճակի և տեխնիկական որոշ խնդիրներների պատճառով նիստի անցկացումը ձգձգվում է, բայց առաջիկայում անպայման տեղի կունենա, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։
«Արցախի ԱԺ-ն չի լուծարվել, մեր բոլոր օրակարգերը ծառայելու են Արցախի հարցը փակել թույլ չտալուն։ Հայաստանում ինչ-որ մարդիկ փորձում են համոզել, որ Արցախի հարցը փակված է, այդուհանդերձ, գիտակից մարդիկ հասկանում են, որ իրավունքի ուժով Արցախի հարցը փակված չէ, մենք մեր գործունեությամբ ամեն ինչ պիտի անենք, որ եթե ոչ մենք, գոնե մեր սերունդներն Արցախ վերադառնալու հնարավորություն ունենան», - նշեց նա։
Մետաքսե Հակոբյանի գնահատմամբ՝ Արցախի ԱԺ-ն քաղաքական լուծում պետք է տա՝ ինչպես միջազգային հարթակներում օրակարգային դարձնել Արցախի հարցը։
«Արցախում 2020 թվականին ընտրված իշխանությունն այդպես էլ չօգտագործեց բոլոր այն հնարավորությունները, որոնցով կկարողանար շրջանցել ՀՀ գործող իշխանության հակահայկական, հակաարցախյան ծուղակները։ Անգամ հիմա կան ուժեր, որ հետաքրքրված են Արցախի հարցով, մենք ունենք սփյուռքի ներուժը, որ ժամանակին ճիշտ չի օգտագործվել, հիմա մենք սփյուռքից ազդակներ ենք ստանում։ Ցանկացած փոքր հնարավորություն, գործիք պիտի օգտագործենք ի նպաստ Արցախի, ՀՀ-ի», - նշեց նա։
Հակոբյանի խոսքով, «զարմանալի չէ, որ Հայաստանի իշխանություն համարվող խմբակը քամահրանքով է խոսում Արցախի ԱԺ-ի, պետական ինստիտուտների գործունեության մասին, իրենք ատում են ամեն ազգայինը, հայկականը»։
«Այս խմբակն իշխանության եկավ կեղծ թեզերով՝ խաթարելու համար ազգային մտածողությունը, «Արցախը հանձնենք, լավ ապրենք» կեղծ թեզից հետո այլ կեղծ թեզեր են շրջանառում՝ թե Արցախի պետական ինստիտուտների պահպանումը սպառնում է ՀՀ անվտանգությանը, փաստն այն է, որ Արցախը ՀՀ անվտանգության երաշխավորն էր, վահանը, դարպասը, առանց Արցախի հզոր Հայաստան չի կարող լինել. մենք հենց այս թեզով պիտի առաջնորդվենք, չշեղվենք մեր ուղուց, չտրվենք մանիպուլյացիաների», - ասաց նա։
Մետաքս Հակոբյանն ընդգծեց՝ մեզ համար Հայաստանն օտար երկիր չէ, հայրենիքի մի հատվածն է, մենք այստեղ հյուր չենք, որ մեզ համար մեկ լինի ՀՀ անվտանգությունը, մեր ցանկացած քայլ միտված է լինելու Արցախի ազատագրմանը, ՀՀ պաշտպանությանը։
«Արցախի ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանի բացակայությունը թեև ընկճում է, բայց և պարտավորեցնում. մենք այս ընթացքում ԱԺ ամբողջ կազմով մի քանի հանդիպում ունեցել ենք և ցավալի է չտեսնել ԱԺ նախագահին։ Ծանր է գիտակցել, որ մեր հայրենակիցները Հայաստանի իշխանություն ներկայացող խմբակի քմահաճույքով Բաքվում գերության մեջ են։ Մենք գիտակցում ենք, որ մեր քայլերով նախ չպետք է վնասենք մեր հայրենակիցներին, բայց միևնույն ժամանակ մերժում ենք թեզը, թե այստեղ՝ Հայաստանում, կենդանության ցանկացած նշույլ կարող է վտանգել մեր հայրենակիցներին, ճիշտ հակառակը, կարծում եմ՝ մեր լռությունն է վնասում Բաքվի բանտում գտնվող մեր հայրենակիցներին, ես գիտեմ, որ մեր հայրենակիցներին դուր չէր գա մեր այս պասիվ գործելաոճը», - ասաց նա։

В ближайшие дни мы обязательно созовем сессию НС из-за нестандартной ситуации и некоторых технических проблем, сессия задерживается, но она обязательно состоится в ближайшее время. Об этом в беседе с Aysor.am сообщила депутат фракции "Справедливость" Национального собрания Республики Арцах Метаксе Акопян.
«Национальное собрание Арцаха не распущено, все наши повестки будут служить тому, чтобы Арцахский вопрос не был закрыт. Кое-какие люди в Армении пытаются убедить, что вопрос Арцаха закрыт, однако сознательные люди понимают, что вопрос Арцаха не закрыт силой закона, мы должны своей деятельностью сделать все, чтобы если не мы, то хотя бы наши поколения имели возможность вернуться в Арцах», - отметила она.
По мнению Метаксе Акопян, Национальное собрание Арцаха должно дать политическое решение, как поставить вопрос Арцаха в повестку дня на международных площадках.
«Избранная в 2020 году в Арцахе власть не использовала всех возможностей, которые могли бы обойти антиармянские, антиарцахские ловушки нынешней власти Республики Армения. Даже сейчас есть силы, заинтересованные в вопросе Арцаха, у нас есть потенциал диаспоры, который в то время не был должным образом использован, сейчас мы получаем сигналы от диаспоры. Мы должны использовать любую маленькую возможность, инструмент на благо Арцаха, Республики Армения", - сказала она.
По словам Акопян, «неудивительно, что группа, считающаяся властью Армении, снисходительно отзывается о деятельности Национального собрания Арцаха и государственных институтов, они ненавидят все национальное, армянское».
"Эта группа пришла к власти с ложными тезисами, чтобы подорвать национальное мышление, после ложного тезиса "Сдадим Арцах, будем жить хорошо" муссируют и другие ложные тезисы о том, что сохранение государственных институтов Арцаха угрожает безопасности Республики Армения, факт в том, что Арцах был гарантом безопасности Республики Армения, щитом, воротами, без Арцаха не может быть сильной Армении: мы должны руководствоваться этим тезисом, не отклоняться от своего пути, не поддаваться манипуляциям", - сказала она.
Метаксе Акопян подчеркнула, что Армения для нас не чужая страна, это часть Родины, мы здесь не гости, чтобы не думать о безопасности Армении, любой шаг, который мы предпримем, будет направлен на освобождение Арцаха, защиту Армении.
«Отсутствие председателя НС Арцаха Давида Ишханяна хоть и отчаивает, но и обязывает: за это время у нас было несколько встреч со всем составом НС, и больно не видеть председателя НС. Трудно осознать, что наши соотечественники находятся в плену в Баку по прихоти группы, представляющей власть Армении. Мы осознаем, что не должны своими действиями прежде всего причинять вред нашим соотечественникам, но в то же время отвергаем тезис о том, что любое наше действие, здесь, в Армении, может поставить под угрозу наших соотечественников, напротив, я считаю, что наше молчание вредит нашим соотечественникам в Бакинской тюрьме, я знаю, что нашим соотечественникам не понравилась бы наша пассивность", - сказала она.