ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այս պահին անհնար է համարում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների վերադարձն իրենց հայրենիք։
«Վերջին իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ առնվազն մոտ ժամանակահատվածում անհնար է, որ հայերը վերադառնան Ստեփանակերտ, Շուշի կամ այն բնակավայրերը, որոնք պատմականորեն եղել են հայկական»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Սիմոնյանի խոսքով՝ պետք է խաղաղություն կառուցել՝ բացառելով ատելության խոսքը, մարդկանց էթնիկ զտումների քաղաքականությունը:
ԱԺ նախագահն անընդունելի է համարում հայկական հետքը, հայկական պատմությունը ջնջելու Ադրբեջանի փորձերը։
«Դրանք հաջողության չեն հասնելու»,- ասաց նա։
Նա նշեց, թե Հայաստանի նկատմամբ էլ մեղադանք կա, որ, իբր, նման գործողություններ են արել։
«Ես չեմ ուզում մտնել նման բանավեճի մեջ, ես ուզում եմ, որ պատմությունն օգտագործեք ապագան կառուցելու համար։ Ես գիտեմ, որ Ադրբեջանը ուշի-ուշով հետևում է բոլոր ասածներին, բոլոր հայտարարություններին, կուզեմ, որ ուշադրություն հրավիրեն սրա վրա․ հերիք է, պետք է դադար տալ, պետք է խոսել ապագայի մասին», - նշեց Սիմոնյանը։

Спикер НС Армении Ален Симонян считает невозможным возвращение вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха на родину.
"Последние события показывают, что, по крайней мере в ближайшем будущем, возвращение армян в Степанакерт, Шуши или те населенные пункты, которые исторически были армянскими, невозможно", - заявил он журналистам.
По мнению Симоняна, необходимо строить мир, исключая разжигание ненависти, политику этнической чистки народа.
Спикер Национального собрания считает неприемлемыми попытки Азербайджана стереть армянский след и армянскую историю.
"Эти попытки не увенчаются успехом", - сказал он.
Он отметил, что есть обвинение и в адрес Армении, что они якобы совершили подобные действия.
«Я не хочу вступать в подобную полемику, я хочу, чтобы историю использовали для построения будущего. Я знаю, что Азербайджан следит за всем, что говорится, за всеми заявлениями, я хотел бы, чтобы они обратили на это внимание: хватит, нужно сделать паузу, нужно поговорить о будущем", - отметил Симонян.