Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը կարող է կնքվել առաջիկա 15 օրվա ընթացքում, եթե Բաքուն քաղաքական կամք դրսևորի, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Այսօր նոյեմբերի 28-ն է, կարելի է գալիք 15 օրվա ընթացքում խաղաղության պայմանագիրը կնքել, եթե Ադրբեջանի իշխանությունն, իրոք, քաղաքական կամք դրսևորի։ Կարելի է ասել, որ սկզբունքային գրեթե բոլոր հարցերի շուրջ եկել ենք համաձայնության։ Չեմ ուզում հավելյալ մանրամասներ ասել ու դրանով վնասել գործընթացին»,-ասաց նա։
Սիմոնյանի խոսքով՝ խաղաղության պայմանագիրը  հիմնված է միջազգային սկզբունքների վրա։
ԱԺ նախագահն ասաց, որ հայկական կողմը խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ որևիցե հանդիպումից չի հրաժարվել, հրաժարվել է ադրբեջանական կողմը։

Армения и Азербайджан могут заключить мирное соглашение в течение следующих 15 дней, если Баку проявит политическую волю. Об этом заявил на брифинге спикер НС Армении Ален Симонян.
"Сегодня 28 ноября, и при желании мирное соглашение может быть подписано в течение следующих 15 дней, если власти Азербайджана действительно проявят политическую волю. Можно сказать, что мы достигли согласия практически по всем принципиальным вопросам. Я не хочу раскрывать детали, чтобы тем самым не навредить процессу", - отметил он.
По словам Симоняна, мирное соглашение основано на международных принципах.
Спикер НС сообщил, что армянская сторона не отказалась ни от одной встречи по мирному договору, отказалась азербайджанская сторона.